Klagenfurt, kráska na břehu jezera Wörter See

Na samotném jihu Rakouska, asi 30 kilometrů od hranic se Slovinskem, leží na východním břehu jezera Wörter See malebný Klagenfurt. Je hlavním městem spolkové země Korutany.

Historie města sahá až do 12.století. V 16. století se stal Klagenfurt důležitou křižovatkou obchodních cest. Po rozsáhlém požáru bylo město renovováno italskými architekty, kteří mu propůjčili typický apeninský ráz.  Za druhé světové války byl ovšem Klagenfurt hodně poničen a z původních historických památek se zachovalo pouze několik.

Centrum města představuje náměstí Neuer Platz s velmi zdobnou kašnou. Hlavní postavu představuje mohutný drak Lindwurn, který se stal symbolem celého města. Na druhé straně náměstí stojí bronzová socha povědomé osobnosti. Ano, hádáte správně. Je to Marie Terezie. Mimochodem, zdejší socha byla první z mnoha soch této nejvýznamnější ženy v historii Rakouska.

Z náměstí se pěší zónou Kramergasse, která je nejstarší v Rakousku, dostanete do historické části města. Na dlouhém náměstí Alter Platz vás na první pohled zaujmou krásné měšťanské domy včetně Staré radnice s překrásným renesančním nádvořím.

Skvělým místem pro odpočinek je místní Europapark, největší park celé spolkové země Korutany. Jeho poloha, přímo u břehu jezera Wörter See, nabízí neopakovatelnou jihoevropskou atmosféru. Největším lákadlem rozsáhlého parku je Minimundus, neboli „Svět v malém“. Poměrně jednoduše zde můžete uskutečnit cestu kolem světa. V měřítku 1:25 je zde k vidění více než 170 nádherných modelů slavných světových budov. Můžete si zde prohlédnout třeba Eiffelovu věž, londýnský Big Ben, chrám sv. Petra ve Vatikánu, indický Tádž Mahal, bruselské Atomium nebo newyorskou sochu Svobody.

Zdejší jezero Wörter See je největším i nejnavštěvovanějším jezerem v celých Korutanech. V současné chvíli je největším jezerním koupalištěm v celé Evropě. Díky teplým pramenům je toto jezero současně i nejteplejším jezerem v Alpách. Není divu, že v létě využívá odpočinek na břehu jezera až 12 tisíc návštěvníků. Okolo jezera vedou kromě jiného i více než sto kilometrů dlouhé cyklistické stezky.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *