Neziderské jezero, rakouské moře a ráj pro cyklisty

Nedaleko Bratislavy, v blízkosti hranic Rakouska a Maďarska, se nachází bezodtokové, mírně slané Neziderské jezero. Vedle Balatonu jde o jediné stepní jezero v Evropě. Jeho hloubka dosahuje maximálně 2 metry a také díky tomu se stalo rájem nejen pro jedinečnou faunu a flóru, ale stále více i pro domácí a zahraniční turisty, milovníky sportů či nadšence přírody.

Samotné jezero leží z větší části v rakouské spolkové zemi Burgenland a menší v západním Maďarsku. Jeho rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Okraje jezera jsou nevýrazné a málo kde je volný přístup k jezeru. Jezero se vyznačuje pásmem rákosí, velmi malou hloubkou, mírným a větrným klimatem. Jezero se rozlévá na hranici dvou světů-kousek od západního břehu jezera najdeme poslední výběžky Alp, východní břeh je naproti tomu posledním výběžkem Panonské nížiny,

která má stepní charakter. Zdejší jedinečná fauna a flóra je chráněna dvěma národními parky a  také v roce 2001 zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO.

Jezero je dlouhé 35 km, široké 7-12 km a hluboké pouhé 1 až 2 metry. Je obepnuto až čtyři kilometry širokým pásem rákosu. Rákosím vedou úzké, umělé průseky, zvané “Schluichten“, jediné přístupové cesty k vlastnímu jezeru. V blízkosti jezera určitě stojí za návštěvu zemské hlavní město Eisenstadt, oplývající mnoha kulturními pamětihodnostmi v čele se známým zámkem rodu Esterházy, nebo relaxaci v termální lázně St. Martins Therme, kde si v plné míře užijete relaxaci.

Nejkrásnější pláže Neziderského jezera najdeme na východním pobřeží, které je zároveň i nejblíže k Bratislavě. Za necelou hodinu cesty autem se dá dostat do oblíbených středisek v Neusiedl am See (42 km), Weiden am See (45 km), Podersdorf am See (56 km) nebo Illmitz (67 km). Navzdory čilému turistickému ruchu se ani během hlavní sezóny netřeba obávat tlačenice. Pláže jsou dostatečné dlouhé a prostorné, trávníky jsou udržovány a poskytují dostatek místa pro odpočinek na slunci i ve stínu stromů. Největší pláž s jemnými kamínky a nízkým břehem najdete v Podersdorf am See.

Kdo dává přednost pevné půdě pod nohama, ten má v oblasti světového dědictví kolem Neziderského jezera k dispozici hustou síť kvalitních cyklostezek, nabízejících až 29 tras vedoucích po rovině a kopírující celý obvod jezera. Tento region se hodí obzvláště pro klidnou a požitkářskou jízdu na kole. Zdejší cyklistika je vhodná i pro rodiny s dětmi a nenáročné cykloturisty.

U Neziderského jezera zažijete klidnou dovolenou, ale na své si zde mohou přijít i sportovně založení turisté. Je tady možné plachtit, surfovat nebo pouštět draky. Jezero je ideální i pro pěší turistiku nebo golf. Večery přímo vybízejí k posezení u sklenice místního vína na terase některé z mnohých restaurací.

Dovolenou si zde užijí rodiny s dětmi, aktivní cyklisté i ti, kteří chtějí jenom obdivovat krajinu. Všichni jako bonus dostanou nadprůměrný příděl slunečního svitu a teplého počasí, kterou se tato část Rakouska vyznačuje.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *