Proč cestovat? Získáte mnohem víc než jen zážitky

Většina lidí by ráda cestovala. Když se jich ale zeptáte proč, často vlastně nevědí. Cestování je teď v módě. Cestuje každý, a kdo necestuje, ten je tak trochu mimo. Cestování je rozhodně skvělé, ale pokud nevíte, proč to děláte, je to k ničemu. Cestování není totiž o zážitcích a fotkách, je to mnohem víc o proměně vás samotných a o možnostech dozvědět se mnohem více, než byste kdy zvládli za obrazovkou počítače. Dá vám rozhled i nadhled a rozhodně alespoň trochu promění váš život. Dá vám mnohem víc, než si vůbec myslíte.

Jak z vás cestování udělá lepšího člověka? Myslím, že existuje hned několik důvodů. Ale nestane se to přes noc a rozhodně ne jen díky výletu po republice nebo do Chorvatska k moři. Když mluvíme o cestování, máme na mysli objevování celého světa a to včetně jeho škaredých s smutných míst.

Přátelé

Potvrdí vám to každý, kdo cestuje sám, ale i ti, kteří cestují třeba ve dvojici. Pokud nejste ochotní se na cestách seznamovat, vytvářet nové vazby a být otevření setkáním a konverzacím, pak je to ztracený čas. Nejen že se dřív nebo později budete cítit sami, ale přijdete o to, co je na cestování nejcennější. Vzpomínky na lidi, slova i společné zážitky. A mít po celém světě síť známých a přátel může přijít vhod častěji, než si myslíte. Na místa zapomenete snadno, ale lidé vám zůstanou v srdci navždy.

Sebevědomí

Cestování vám umožní otestovat svou osobnost v celé řadě situací. Prakticky každý den se stane něco, kde musíte rychle jednat, rozhodovat se, být flexibilní. A věřte nebo ne, časem se z vás stane člověk, který je na tyto situace expert. Protože jinak byste se po týdnu vrátili s brekem domů. A s úspěšným řešením problémů také poroste vaše sebevědomí a víra v to, že co si umanete, to dokážete. A to je něco, co si i po návratu domů uchováte a bude vám to sloužit každý den. Nabyté sebevědomí vám pomůže nebát se nových výzev a to, co se vám před odjezdem zdálo nemožné, je nyní na dosah ruky.

Dobrodružství

Jak se říká, s jídlem roste chuť. Čím více toho zažijete, tím více budete chtít objevovat dál. Možná jste si nikdy nemysleli, že byste byli schopní potápět se se žraloky. Ale po tolika zážitcích i nebezpečných situacích, které jste prožili, už víte, že strach je jen stav mysli a že se dá snadno překonat. Nestane se z vás hazardér, ale už nikdy nebudete člověk, který by ně nějaký nápad řekl, že je to moc nebezpečné a že se na to necítíte. Budete žít život naplno.

Svoboda

Zažijete pocit nenahraditelné svobody, kterou jinde nezískáte. A to po všech stránkách. Stanete se méně závislými na majetku a penězích. Na cestách totiž zjistíte, že vlastně skutečně potřebujete jen velmi málo věcí i peněz. Oprostíte se také od požadavků a očekávání jiných lidí. Budete žít podle vlastních pravidel. Získáte nadhled – zjistíte, že neexistuje jediná pravda a že každý názor a postoj má být vyslyšen. Je to snad to nejcennější, co si přivezete domů. Nebudete se už ptát za kolik, ale proč a jak.

Štěstí

A na závěr nejčastější mýtus ohledně cestování. Samotné cestování vám štěstí nepřinese. Opravdu ne. Pokud tedy chcete cestovat jen kvůli tomu, že věříte, že po projetí zeměkoule najdete štěstí, pak vás zastavím ještě teď. Štěstí je stav vaší vnitřní osoby a ještě mnohem více je to vaše rozhodnutí. Cestování vám ale může pomoci udělat to rozhodnutí být šťastný i přes jakékoliv okolnosti. A to j cenná lekce do života.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *