Lugano, La dolce vita po Švýcarsku

Lugano je největší město v italském regionu Ticino v jižním Švýcarsku. Zajímavostí jistě je, že je to region s největší italskou mluvící většinou mimo Itálii. Město stojí na severním břehu stejnojmenného jezera Lugano, obklopené horami. Východní část města má společné hranice s Itálií.

Zvláštním lákadlem Lugana je procházka stinnou pobřežní promenádou podél jezera k nádherné Ville Favorita ze 17.století. Postavil ji pruský princ Leopold a dnes v ní sídlí prestižní muzeum. V roce 1992 odtud bylo za velké pozornosti veřejnosti prodáno 800 obrazů starých mistrů.

Historické centrum leží jen kousek od promenády. Prohlídku centra můžete zahájit na hlavním náměstí Piazza della Riforma s pastelově zbarvenými neoklasickými paláci. Přímo na náměstí a v okolních úzkých uličkách najdete řadu typických restaurací, kde můžete ochutnat některou z místních specialit, např. rizoto, které se podává s bílým vínem a hřiby. Zdejší kukuřičná kaše, polenta se servíruje s masem, zeleninou nebo sýrem gorgonzola. Vše pak můžete zapít některým z vyhlášených místních vín.

Pokud hledáte malebné výhledy na Lugano a okolí z výšky, vydejte se z centra jižním směrem do čtvrti Paradiso. Tam vás ohromí pohled na 912 metrů vysokou horu Monte San Salvatore, hlavní dominantu Lugana. Nahoru se dostanete buď pěšky anebo lanovkou, která vás po trati vybudované na konci 19. století vyveze těsně pod vrchol hory za 12 minut. Vrchol hory si můžete obejít kolem dokola a užít si tak výhled do všech světových stran.

Město je příjemným místem k odpočinku. V létě si třeba zajeďte k známému jezeru Lago di Como, vzdálenému jen půl hodiny jízdy. V městečku Caslano, ležící jihozápadně od Lugana, si přijdou na své milovníci čokolády. Stojí zde slavná čokoládovna Alprose. Od počátku devadesátých let je zde otevřeno muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o tradiční výrobě švýcarské čokolády. Ve zdejším obchodě můžete čokoládu ochutnat i nakoupit. Jen o pár kilometrů dále jihovýchodním směrem stojí městečko Melide, ve kterém můžete navštívit tematický park Swiss Miniatur. Zde, na břehu Luganského jezera, najdete na ploše 14 000 m2 kolem 130 modelů významných švýcarských památek, vše v měřítku 1:25.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *