Hrad Kronborg, návštěva u Hamleta, dánského prince

Při návštěvě tohoto ikonického dánského hradu se přesvědčíte, že pravé jméno hradu Elsinor z Hamleta je Kronborg Slot. Hrad pravděpodobně inspiroval Williama Shakespeara tak, že ho popsal ve svém světoznámém dramatu Hamlet, princ Dánska. Temná tragédie trpícího, sklíčeného prince Hamleta by sotva našla lepší kulisu, než je tato opevněná severská ikona tajných chodeb s patřičně temným vězením a cimbuřím se střílnami. Jeho výjimečnost dokazuje i to, že je hrad Kronborg od roku 2000 zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Hrad obehnaný obřími příkopy se zvedá nad městem Helsingor, asi 45 kilometrů severně od Kodaně. Byl postaven jako pevnost hlídající průliv mezi Dánskem a Švédskem. Hradní pokladnice se 400 let plnila díky „legálnímu pirátství“. Hrad totiž nekompromisně vybíral od kolem proplouvajících lodí daně pro dánskou královskou korunu, které byly zrušeny až v roce 1857.

Hrad byl postaven v roce 1420 a rozšířen v roce 1574. Má všechny náležitosti někdejší velké královské renezanční rezidence. Prostě zařízený Rytířský sál je jedním z nejstarších a největších svého druhu v severní Evropě. Zdobná hradní kaple zase představuje ideální obřadní síň mnohých šťastných dánských párů.

Na hradě můžete navštívit také krásné námořní muzeum, které vám má dokázat, že Dánové byli dříve vládci moří na severu Evropy. Děti jistě potěší repliky kapitánských kabin, kajuty prostých námořníků nebo ukázky plachtoví. Kdo bude určitě z návštěvy muzea nadšen jsou modeláři. V každé z mnoha místností je totiž několik různě velkých a detailně propracovaných modelů plachetnic.

Na hradním nádvoří se za světla pochodní občas hraje v letních měsících představení Hamleta, při kterém si lze snadno domyslet temnou mlhu a utrápeného prince ztýraného „ostny a hroty vzteklé štěstěny“. Znáte lepší místo, kde byste si toto drama mohli vychutnat?

Možná někde v temných a vlhkých útrobách hradu odpočívá duch vikinského náčelníka Holgena Danskeho, mytického hrdiny z doby Karla Velikého. Legenda praví, že dokud spí, je dánské království v bezpečí.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *