Potápějící se Jakarta nemá naději. Metropole se bude přesouvat

Všichni dobře známe předpovědi ekologů i dalších odborníků, kteří tvrdí, že hladiny oceánů znepokojivě rostou a v důsledku tání ledovců nás čeká další zvyšování hladin moří. To bude mít samozřejmě fatální následky pro řadu přímořských oblastí. Není výjimkou, že na pobřeží se často tyčí i velká a významná města, kterým hrozí, že se za pár desítek let ocitnou zcela pod vodou. A některé státy berou tyto předpovědi zcela vážně a plánují, jak katastrofě zabránit. Čelem se k situaci postavila například Indonésie, která plánuje zcela přesunout své hlavní město.

Za posledních 100 let vystoupala hladina moří průměrně o 20 centimetrů. Jestliže se situace bude i nadále vyvíjet podobným tempem, můžeme dalších 20 centimetrů očekávat již mnohem dříve – přibližně za 50 let. To s sebou samozřejmě nese nepříjemnou hrozbu záplav řady oblastí, které se nachází na samém pobřeží. Hrozba zaplavení či úplného potopení se ale zdaleka netýká jen malých bezvýznamných ostrovů, protože až třetina obyvatel planety, tedy přes dvě miliardy lidí, žije ve vzdálenosti do 100 km od pobřeží. Dřív nebo později se tedy záplavy a riziko potopení celých měst mohou týkat i jich.

Nedávný výzkum badatelů z newyorského Institute for Demographic Research ukázal, že povodně vyvolané globálním oteplováním mohou ohrozit až 634 milionů osob. A to straší i řadu pobřežních metropolí jako je japonská Ósakou, čínská Šanghaj nebo americký New York. Devět z deseti největších měst světa (výjimkou je Rio de Janeiro) se nachází na hranici oceánu a stoupající voda je může reálně ohrozit.

Jakarta jde ke dnu

Zdá se, že aktuálně největšímu ohrožení čelí především indonéské hlavní město Jakarta. To má více než 30 milionů obyvatel a je druhou největší městskou aglomerací na světě. Jen za posledních 30 let se tam hladina moře zvedla o 3 metry a nebezpečný trend i nadále pokračuje. Město se prý v některých částech potápí až o 25 cm ročně. A na vině nejsou jen stoupající hladiny vod, ale i nestabilní půdní podloží. Jakarta totiž stojí na bažinaté půdě a navíc skrz ni protéká hned 13 řek.

Významnou roli hraje ale i fakt, že většina obyvatel tohoto velkoměsta nemá přístup k dodávkám městské vody a spoléhá se na studny. A to situaci ještě zhoršuje – půdy se dále propadají, jelikož se odčerpává podzemní voda. Tímto způsobem se navíc k životodárné tekutině nedostávají jen běžní obyvatelé, ale třeba i velká obchodní centra.

Indonéský prezident Joko Widodo loni v létě oznámil stěhování hlavního města z přelidněné a znečištěné Jakarty na indonéskou stranu ostrova Borneo. Pravděpodobně se bude hlavní město přesouvat do provincie Východní Kalimantan, konkrétně do oblasti mezi okresy Penajam Paser a Kutai Kartanegara. Tento nesmírně náročný přesun by měl zabrat více než deset let, ale podle vedení země je za současné situace nevyhnutelný.

Jde to ještě zvrátit?

Nadále se však pracuje na možných scénářích, jak katastrofu odvrátit nebo alespoň výrazně zpomalit. Podle odborníků je nutné v prvé řadě zajistit pro obyvatele metropole alternativní dodávky pitné vody a zabránit dalšímu zvyšování hladiny oceánu. Původně se počítalo například s vybudováním 32 km dlouhé zábrany v Jakartském zálivu. Takové opatření by sice problém neřešilo definitivně, ale usnadnilo by zvládání častých povodní. V prosinci nicméně indonéská vláda oznámila, že se projekt ruší. Vybudování takové zdi by stejně pouze posunulo nevyhnutelné o nějakých 20 nebo 30 let.

Podle hydrologů existuje pouze jediné řešení, a to naprostý zákaz čerpání podzemní vody. A s takovým opatřením by se rozhodně nemělo příliš váhat – podle výpočtů bude do roku 2050 asi devadesát pět procent města pod vodou. Ke všemu město řeší ještě celou řadu dalších problémů jako je špína a smog, ale také opakované ničivé záplavy, k nimž podle expertů přispívá odlesňování kopců nad městem, chaotické plánování výstavby a odpadky, jež ucpávají vodní toky.

Varování pro celý svět

Je jasné, že pokud se něco nezmění, půjde Jakarta ke dnu. Zda se do té doby stihne metropole vyprázdnit, je ve hvězdách. Poměrně jisté ale je, že řada chudých obyvatel stejně nebude mít možnost najít si nový domov jinde a půjde tak s potápějící se metropolí také ke dnu. Experti doufají, že by odstrašující případ Jakarty mohl alespoň dostatečně vyděsit jiné metropole, aby situaci začaly řešit včas. Řada ekologů již totiž pochybuje, že by situaci šlo zvrátit, a tak je důležitější připravit se na následky a využít tento čas k dostatečnému prostudování možností, které nám zbývají.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *