Nejdříve na váhu, až pak na osla. Nová pravidla na Santorini mají ochránit ubohá zvířata

Představte si, že je 40 stupňů ve stínu, máte žízeň, potřebujete si chvíli oddechnout a do toho se vám na záda posadí obézní turista. Dost děsivá představa, že? Asi takto nějak se cítí osli, kteří na řeckém ostrově Santorini slouží jako atrakce pro turisty. A zdá se, že řadě lidí to vůbec není jedno.

Co původně začalo jako oblíbená kratochvíle pro turisty a snadný způsob jak objevovat místní památky, se pro oslíky i ochranáře zvířat proměnilo v noční můru. Tisíce turistů ročně zamíří na populární řecký ostrov Santorini, aby zde obdivovali nádherné zachovalé památky, bílé stavby a azurově modré moře. Mnoho z nich volí jako pohodlný způsob dopravy po ostrově přepravu na oslech. Jsou totiž malí a snadno se vejdou i do úzkých uliček. Pro většinu lidí je to navíc netradiční způsob dopravu a příjemná atrakce v jednom.

Tlustý turista a smutný osel

Jenže, jak dobře víme, množství obézních lidí každoročně roste, a i ti se často na Santorini vypraví. Bohužel pro oslíky, jejich váha jim nijak nebrání se této turisty oblíbené kratochvíle účastnit, a tak tato nebohá zvířata nosí stále těžší a těžíš váhu. Kromě toho, že osli zde nemají dobré životní podmínky a často jim chybí voda nebo odpočinek, nošení těžkého nákladu jim způsobuje poranění a každý další pasažér pak představuje velké utrpení.

Řada lidí z řad místních i turistů se vůči těmto praktikám hlasitě vymezila. Tvrdí, že je nutné zavézt váhový limit, který by reguloval hmotnost pasažérů. Alespoň tak by se dalo už tak dost přetěžovaným zvířatům ulevit. Pro běžného osla by váha pasažéra neměla přesáhnout 60 kilogramů. Ale kdo to bude kontrolovat a jak se to projeví na zájmu turistů?

Pokud osel unese jen něco okolo 60 kilogramů, pak to z přepravy vyloučí prakticky všechny dospělé muže. Svézt se tedy budou moci pouze štíhlé ženy a menší děti. A to samozřejmě bude mít výrazný vliv na výdělek lidí, kteří tuto atrakci provozují.

Existuje řešení?

Někteří majitelé na tuto skutečnost zareagovali poměrně lišácky. Své osly začali křížit s koňmi, a tím pádem se rodí silnější zvířata, která zvládnou i větší náklad. Podle ochránců to ale nestačí. I mula nebo mezek mají váhový limit někde okolo 80 nebo 90 kilogramů, ale obézní turisté mohou mít i dobře přes 120 kilo.

A kromě toho je s touto atrakcí spojena i řada dalších otazníků. Hlavní turistická sezóna se neustále prodlužuje a na ostrově začíná být plno prakticky po celý rok. Tím pádem se ale prodlužuje i pracovní doba pro osly, muly a mezky, kteří tak vozí lidi prakticky nepřetržitě od jara do zimy. A taková zátěž je i pro pracovní zvíře nepřiměřená.

Osli se navíc pohybují na přímém slunci při vysokých teplotách, stoupají do strmých kopců po dlážděných cestách… rozhodně nic snadného nebo příjemného. A majitele zajímá hlavně výkon a výdělek, takže zvíře, které nemá výdrž musí prostě z kola ven.

Naděje pro oslíky?

Již před časem byla zavedena řada regulací, která by měla provoz na oslech řídit a zabezpečit, aby probíhal v souladu s předpisy na ochranu zvířat. Ne vždy se ale daří tyto předpisy dodržovat. Ochranáři tedy apelují na samotné turisty, aby služeb těchto zvířecích nosičů nevyužívali a raději šli po památkách po svých. Jen malá poptávka dokáže oslíkům ulevit a dát jim šanci na lepší životní podmínky.

Pokud tedy plánujete výlet na Santorini, vzpomeňte si na tento článek a výlet na oslech si odpusťte. Uděláte něco pro své zdraví a také pomůžete němým tvářím, které to tam nemají zrovna lehké.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů