Jak cestovat po Evropě: Zvítězí auto, vlak, autobus nebo letadlo?

Cestování po Evropě je skvělou možností jako využít třeba i jen týdenní dovolenou naplno a objevit nová a zajímavá místa. Po Evropě se totiž dá cestovat relativně snadno a rychle a vzdálenosti zde nejsou zdaleka tak velké. Jenže problémem může být i to, že takové cestování může být drahé. Letenky, vysokorychlostní a noční vlaky, trajekty – to všechno vám sebere omezený (a drahocenný) rozpočet na cestování.

Naštěstí existuje spousta způsobů, jak se po Evropě pohybovat s omezeným rozpočtem. Sdílená ekonomika, nové možnosti autobusové dopravy, zlevněné vlakové jízdenky a spousta nízkonákladových leteckých společností – to vše vám pomůže procestovat Evropu, aniž byste přišli o peníze.

Zde jsou nejlepší způsoby, jak cestovat po Evropě s omezeným rozpočtem a peníze ušetřit na vaše úžasné zážitky přímo v cílové destinaci.

1. Cestování autobusem

Jízda meziměstskými autobusy je jedním z nejlevnějších způsobů cestování po evropském kontinentu. Hlavními mezinárodními autobusovými společnostmi jsou Eurolines a německá společnost FlixBus, která výrazně expandovala, když koupila společnost Megabus, a nyní provozuje linky po celém kontinentu.

Flixbus je obvykle nejlevnější autobusovou variantou, ceny začínají již na 5 EUR. V jejich autobusech je k dispozici Wi-Fi, elektrické zásuvky, bezplatná zavazadla (jedno příruční a jedno uložené pod autobusem) a pohodlná sedadla.

FlixBus se rychle stal velmi oblíbeným způsobem, jak se levně dopravit po Evropě jinak než vlakem. Není to nijak nóbl, ale je to nejlevnější způsob dopravy.

2. Cestování nízkonákladovkou

Jedním z nejlevnějších způsobů dálkového cestování po Evropě je levná letecká doprava. Tyto letecké společnosti jsou na kontinentu nesmírně rozšířené a konkurence vedla k neuvěřitelně levným cenám letenek. Nezřídka lze najít lety za pouhých 10 EUR! K vyhledávání nejlepších nabídek používám Skyscanner.

Jen nezapomeňte, že nízkonákladové letecké společnosti vydělávají většinu peněz na poplatcích. Jsou velmi přísné, co se týče limitů zavazadel, a mnoho z nich vám vyměří pokutu, pokud si zapomenete vytisknout palubní vstupenku. Nečekejte ani žádné bezplatné nápoje nebo jídlo. Pokud se však budete řídit pravidly a budete vědět, co můžete očekávat, dá se takto snadno ušetřit pořádný balík peněz.

3. Cestujte na Eurail Pass

Cestování vlakem je velmi pohodlné – nabízí prostorná sedadla, úchvatný výhled na krajinu, a i komfort v podobě možnosti projít se, dát si jídlo či pití nebo navštívit toaletu. Je to pohodlnější než autobus a mnohem méně stresující (a udržitelnější) než cestování letadlem. A evropský železniční systém je jeden z nejlepších a nejrozsáhlejších na světě.

Pokud se chystáte cestovat vlakem, obvykle vám dobře finančně budou vycházet spíše krátké cesty mezi městy v rámci jedné země, Při delších cestách (přes noc, mezi zeměmi nebo při jízdách, které vyžadují vysokorychlostní trať, jako například z Paříže do Bordeaux nebo z Berlína do Mnichova) mohou být vlaky velmi drahé. S pomocí Eurail Passu to ale může být výrazně výhodnější varianta.

4. Cestování s BlaBlaCar

Vzestup sdílené ekonomiky umožnil lidem využívat i takové služby, jako je například BlaBlaCar. Umožňuje vám sdílet jízdu s lidmi, kteří mají v autě místo navíc. Najdete si spolujezdce, oni souhlasí, že vás vezmou, a vyrazíte. Ceny si určuje řidič a jejich účelem je kompenzovat náklady na benzín a celkové opotřebení vozidla.

Jedná se o jeden z nejlepších a nejefektivnějších způsobů dopravy po Evropě, protože se seznámíte s místními, přátelsky si popovídáte, ušetříte peníze a rychleji se dostanete tam, kam máte namířeno. Je k dispozici v téměř 20 zemích Evropy.

5. Cestování pronajatým autem/karavanem

Pokud cestujete po jedné zemi nebo malém regionu Evropy a hledáte flexibilitu, může se vám vyplatit pronájem auta nebo obytného vozu – zejména pokud se můžete o náklady s někým rozdělit. Pronájem auta lze sehnat již za 25 EUR na den, mějte však na paměti, že benzín je drahý.

Obytné vozy jsou obzvláště oblíbené v zemích, jako je Island, Skotsko a Norsko, protože tyto destinace nabízejí mnoho příležitostí pro pěší turistiku a kempování. Obytné vozy můžete sehnat již za 60 EUR na den, což je při rozdělení s partnerem na cesty a s ohledem na to, že je v této ceně zahrnuto i ubytování, velmi výhodné!

6. Cestujte stopem

Stopování je poměrně běžné – a mnohem bezpečnější, než si myslíte. Samozřejmě vždy platí, že je potřeba dodržovat všechna bezpečnostní opatření, a pokud se vám cokoliv nebude pozdávat, prostě nechat auto odjet.

Mějte na paměti, že při stopování je důležité používat hlavu. Vždy důvěřujte svému instinktu a používejte zdravý rozum. Mějte u sebe cennosti pro případ, že si zapomenete tašku v autě, a nikdy neváhejte napsat kamarádovi nebo členovi rodiny zprávu s poznávací značkou, než nastoupíte. Napište si cíl cesty na ceduli a vypadejte reprezentativně. To vám pomůže rychleji najít odvoz.

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak se po Evropě pohybovat s omezeným rozpočtem. Nejlepším způsobem je však kombinovat dopravu podle toho, kam se chystáte a na jak dlouho. Na krátké cesty se dají dobře využít právě vlaky a BlaBlaCar. Pro středně dlouhé výlety využijte autobus, BlaBlaCar nebo vlak. Na dlouhé vzdálenosti je samozřejmě ideální letadlo nebo noční vlak.

ZDROJ: https://www.travelanddestinations.com/best-ways-to-travel-around-europe/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Thanh Luu: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-hory-trenovat-mlha-12188960/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *