Staňte se majiteli hradu z Game of Thrones. Je na prodej v Severním Irsku

Milujete seriál Game of Thrones? Nemůžete se dočkat konečného rozuzlení a každý týden nadšeně hltáte další díl? Pak pro vás máme zajímavou nabídku – co takhle stát se majiteli hradu, který je v sérii znám jako hrad Riverrun? Skutečně totiž existuje a najdete ho v Severním Irsku pod názvem Gosford Castle.

A pokud si myslíte, že dál ani číst nemusíte, protože cena bude tak přemrštěná, že si to stejně reálně nemůže nikdo dovolit, pak jste na omylu. Hrad je na trhu za velice rozumnou cenu – a to jen něco málo přes 656 tisíc dolarů. V přepočtu na českou měnu to tedy dělá asi 15 milionů. To na hrad není moc, nemyslíte? Za tuto cenu lze koupit třeba luxusní byt v Praze, tak proč to radši neinvestovat do ikonického hradu?

Nejen Hra o trůny

V dnešní době si každý spojí hrad především s tímto populárním seriálem, ale Gosford má bohatou historii i sám o sobě a rozhodně není jen jednou z nezajímavých historických budov, které se zachovaly jen proto, že jsou zcela bezvýznamné.

Byl postaven v polovině 19. století Archibaldem Achesonem a v rukách rodu Gosfordů zůstal až do roku 1921. Během 2. světové války hrad sloužil jako ubytování a základna pro vojenské jednotky, které v oblasti operovaly. Po válce byl pak prodán do soukromého vlastnictví a až do roku 1983 sloužil jako stylový hotel.

Naposledy jej koupil investor v roce 2006 a započal zde přestavbu hotelu na luxusní byty. Aktuálně je tedy na prodej hrad ve stavu takovém, že je částečně rozdělen na několik bytových jednotek s velkorysým vnitřním uspořádáním a některé z nich dokonce mají i vlastní střešní terasu.

Riverrun

Gosford byl tedy ve Hře o trůny využit pouze k natáčení venkovních scén. Interiér už hrad totiž příliš nepřipomíná. Přesto jej fanoušci dobře znají a na fotografiích jej snadno rozeznají. Během třetí série použil Robb Stark tento hrad jako svou domovskou základnu, když společně se svou matkou a strýcem plánovali porážku Lannisterů.

Fanoušci si zejména vzpomenou na scénu, kdy Robb Stark usekne hlavu svému bývalému spojenci Rickardovi Karstarkovi poté, co jej zradí. Jako dějiště této události vhodně posloužilo právě okolí hradu Gosford a v seriálu je celý exteriér hradu krásně viditelný.

Jak si splnit sen

Vlastnit Gosford, místo, kde se natáčela Hra o trůny. Zní vám to jako rajská hudba? Pak nemusí být vše ztraceno, i když se vám na účtu zrovna neválí 15 milionů korun.

Je zde stále možnost. Internetový portál Airbnb, který nabízí pronájmy bytů a domů, učinil štědrou nabídku. Prý pomůže komukoli, kdo hrad koupí, část interiéru přetvořit do podoby hradu Riverrun tak, jak je vyobrazen v seriálu. Podmínkou je samozřejmě to, že pronájem takového místa pak bude nabízen výhradně prostřednictvím jejich portálu.

Pokud tedy stále váháte, neotálejte dlouho. S tím jak seriál roste na popularitě je jasné, že tento jedinečný kousek nezůstane na prodej příliš dlouho. Za tak rozumnou cenu se jistě najde kupec, který si s renovací zvládne poradit i bez pomoci Airbnb a rozhodně se zdá, že to nebude špatná investice.

Hra o Trůny jsou totiž jedním z nejpopulárnějších seriálů poslední doby a lze očekávat, že každá “relikvie” ze seriálu se stane dřív nebo později místem nájezdů natěšených fanoušků. Podobně jako filmová studia Harryho Pottera každý den praskají ve švech, je dost možné, že i populární lokace z Hry o trůny budou brzy v obležení turistů. A novému majiteli se investice vrátí dříve, než by čekal.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *