Split, to je relaxace u moře i historie na dosah ruky

Nádherné přístavní město Split je se svými 220 tisíci obyvateli největším městem v Dalmácii. Každého návštěvníka zaujme dlouhá a bohatá historie tohoto překrásného města. Město bylo založeno již ve 3. století našeho letopočtu římským císařem Diokleciánem, který si zde nechal postavit svůj velkolepý palác. Po jeho smrti se sem začali stěhovat i běžní obyvatelé a tak se velkolepý palácový komplex postupně přeměnil v městské centrum, plné života. Asi celosvětově je unikátní to, že v Diokleciánově paláci si prožívají své radosti i starosti zdejší obyvatelé již po dva tisíce let. Asi i díky tomu byl tento komplex starého Splitu zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V rámci prohlídky paláce si můžete prohlédnout chrám, katedrálu, muzeum, sklepní prostory paláce i slavnou zvonici. Připojím však jedno varování. Návštěva zvonice je pouze pro osoby se silnými nervy. Zvonici totiž tvoří v podstatě jen obvodové zdivo s velkými okny. Po vnitřní straně věže lze vystoupat po železných schodech až na vrchol. Budete odměněni úžasným výhledem na celý Split, mořskou zátoku i mezinárodní přístav.

Místní turistické kanceláře tvrdí, že Split disponuje největším počtem slunečních dnů v roce, a to nejen v Chorvatsku, ale i v celé Evropě. Proto dříve nebo později zavítá každý návštěvník Splitu na místní městské pláže. Místní obyvatelé upřednostňují relaxační centrum Bačvice s velmi čistou vodou i dostatečným servisem. Areál je velmi udržovaný a každopádně mohu jeho návštěvu jen doporučit.

Jedno z nejoblíbenějších míst je pobřežní promenáda Riva. Ústí zde jižní strana Diokleciánova paláce. Při troše fantazie si můžete představit, jak ke vchodu do paláce připlouvali antické lodě plné cizokrajného zboží ze vzdálených kolonií Římské říše. Na promenádě je nepřeberná nabídka míst k odpočinku před jižním sluncem. Kavárničky a cukrárny jakoby čekaly jenom na Vás. Večer si určitě nenechte ujít návštěvu jednoho z místních barů.

Riva pokračuje úžasnou promenádou, dlážděnou bílým kamenem. Kromě nádherného výhledu tu na vás čekají bronzové desky zasazené do kamene, na kterých jsou vyryta jména všech chorvatských sportovců, kteří obdrželi olympijskou medaili.

Pokud navštívíte Split mezi druhou polovinou července  a první polovinou srpna, budete svědky významné kulturní letní akce „Splitské léto. Festival zahrnuje širokou nabídku kulturních programů, z nichž nejvýznamnějšími jsou koncerty, divadelní představení a operní představení. Spliťané dodnes vzpomínají na úžasné vystoupení Luciana Pavarottiho v blízkosti Diokleciánově paláce.

Pro turisty, kteří kromě sladkého nicnedělání chtějí poznat kus historie, mohu Split jenom doporučit. Jen málokde je obojího v takové míře.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *