Vrah nebo nevinný? Případ století s O. J. Simpsonem stále nedá mnoha lidem spát

Případ O. J. Simpsona se jistě zapsal nejen do dějin, ale také do paměti všech, kteří napínavý soudní proces sledovali. Vše začalo v červnu roku 1994, kdy se v Brentwood v Los Angeles odehrála brutální vražda. V dříve zcela poklidné čtvrti movitějších lidí to byl naprostý šok. O to více, že se jednalo o dvojnásobnou vraždu Nicole Brown Simpsonové a jejího přítele Rona Goldmana. Z tohoto činu byl obviněn Nicolin bývalý manžel O. J. Simpson a s napětím se očekával soudní proces, protože od začátku bylo jasné, že to bude velmi napínavé a plné zvratů.

Co se vlastně odehrálo?

V onen osudný den se Nicole (1959–1994) společně s O. J. Simpsonem (*1947) šla podívat na taneční vystoupení jejich společné dcery Sydney. To že šli spolu ale rozhodně neznamenalo, že by měli nějaké dobré vztahy – naopak Nicole svého bývalého manžela po celou dobu okázale ignorovala. Když ji pak později večer našli s podříznutým hrdlem, bylo jasné, že první podezření padne právě na O. J. Simpsona. 

Simpson ještě tentýž večer odletěl do Chicaga, na výzvy policie nereagoval a objevil se až o pět dní později, kdy strážcům zákona ujížděl ve svém SUV Ford Bronco. Tuto legendární honičku navíc viděli v přímém přenosu miliony diváků.

Život plný zvratů

Rozhodně se nedá říct, že by toho O. J. za svůj život zažil málo. Stihnul být nejen profesionálním hráčem amerického fotbalu, hollywoodským hercem, moderátorem, ale také usvědčeným zločincem. Pojďme se ale vrátit ještě na začátek. V sedmdesátých letech zažil tento afroamerický rodák ze San Francisca vrchol své sportovní kariéry v dresu Buffala Bills, současně se objevil také v úspěšných filmech Skleněné peklo, Přejezd Kassandra a Kozoroh 1. V té době měl již tři děti se svou ženou Marguirette Whitley. O několik let později ale potkal Nicole Brown a zamiloval se do ní až po uši. Nakonec se Simpson rozvedl a v roce 1985 si Nicole konečně vzal za ženu.

Z manželství se narodily dvě děti, ale rozhodně se nedá říct, že by se jednalo o nějakou manželskou idylku. Spíše naopak – Nicole musela několikrát kontaktovat policii kvůli domácímu násilí a v roce 1992 jí konečně přetekl pohár trpělivosti a nechala se rozvést. To ale Simpson nenesl zrovna lehce – nadále se o ni pokoušel a nedovedl se s její ztrátou smířit.

Kvůli dětem musela Nicole se svým bývalým zůstávat v kontaktu, ale radost z toho rozhodně neměla – a dost možná se jí to také stalo osudným. Když byl poté O. J. obviněn z její vraždy, zainvestoval do procesu na svou obranu přes 4 miliony dolarů za právníky, což se po 11 měsících nakonec vyplatilo.

Příliš malé rukavice

Obhajoba totiž porotu přesvědčila mimo jiné o tom, že důkazy zmanipulovali rasističtí policisté. Za klíčový argument bylo označeno například to, že Simpson nedokázal nacpat své ruce do rukavic, na kterých byla nalezena krev zavražděných. Konečný verdikt byl tedy pro mnoho lidé velmi překvapivý – Simpson byl zproštěn obžaloby a byl uznán za nevinného. Pochybnosti však dodnes zůstávají a mnoho lidí je přesvědčeno, že vrah zůstal na svobodě.

Konečně za mřížemi

Dva roky po vraždě měl slavný případ ještě další dohru. Simpsona v té době totiž v občanskoprávním sporu žalovali pozůstalí. Ten jim nakonec musel vyplatit 33,5 milionu dolarů, jelikož byl prý za jejich smrt zodpovědný. Paradoxní, že? Jak je možné, že jeden soud jej uznál nevinným a další přizná pozůstalým tak obrovské odškodnění? Simpson se musel také vzdát části svého majetku, a to včetně Heismanovy trofeje pro nejlepšího univerzitního hráče amerického fotbalu.

Přeci jen jej ale v roce 2007 spravedlnost alespoň částečně dohnala. Tehdy vtrhnul s několika vyzbrojenými kumpány do hotelu v Las Vegas, kde přepadl sběratele sportovních relikvií. Byl odsouzen na celých 33 let, ale už v roce 2017 byl propuštěn za dobré chování na svobodu.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *