Belgické Bruggy, Benátky severu

Pouhých sto kilometrů od Bruselu, leží starobylé Bruggy, město, kde se téměř zastavil čas před staletími. V minulosti zde byl prosperující přístav, dnes je historické centrum významnou belgickou turistickou lokalitou. Město označované také jako severoevropské Benátky patří mezi nejkrásnější města v Evropě. Není určitě náhodou, že centrum města bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Díky svým vodním kanálům opravdu připomíná slavné italské Benátky.

Bruggy ideálně poznáte z paluby vyhlídkových lodí, na kterých můžete projíždět ve společnosti plujících labutí spletí kanálů, překlenutých starými kamennými mosty. Ostatně ve vlámštině slovo „brugge“ znamená „mosty“.

Hned po příjezdu do města na vás dýchne romantika místa spojená se středověkem. Bruggy si totiž udržely po staletí svou původní tvář. Zážitek ještě více umocňuje příjemné posezení v jedné z mnoha stylových kavárniček s krásným výhledem na hustou síť kanálů.

Historické centrum města lehce obejdete pěšky. Všechny významné památky jsou na dosah ruky. Zdejší nejvyšší stavbou je 112 metrů vysoká věž katedrály Panny Marie, která je vůbec nejvyšší stavbou v Belgii. Kostel je však zajímavý ještě z jiného pohledu. V interiéru se nachází slavná Michelangelova Madonna s dítětem. Bylo tu vůbec první Michelangelovo dílo, umístěné mimo Itálii.

Když vystoupáte po 366 schodech zvonice Halle s výškou 83 metrů, odmění vás překrásným výhledem na město. Uvnitř zvonice je umístěna také zvonkohra s 47 zvony.

V centru centrálního náměstí můžete navštívit Baziliku Svaté krve, která uvnitř skrývá křišťálovou lahvičku údajně s Kristovou krví.

Vedle kostelů jsou Bruggy pyšné také na svůj rodinný pivovar, který vyrábí tradiční tuplák již od roku 1856. Pivovar nabízí několik prohlídek denně, na kterých si můžete pivovar nejen prohlédnout, ale i ochutnat zdejší pivo.

Všem milovníkům čokolády bych doporučil zdejší legendární čokoládovnu. Při její návštěvě můžete nejen nahlédnutí pod pokličku výroby jedné z nejlepších čokolád na světě, ale čokoládu můžete i ochutnat i samozřejmě zakoupit jako vhodný dárek domů.

Na závěr ještě jedna otázka. Víte, kde se nachází vůbec nejstarší nemocnice v Evropě? Ano, právě v Bruggách. Vznik nemocnice St. John sahá až do 13. století. Dnes se zde nachází unikátní muzeum historie medicíny.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *