Památky UNESCO jsou jistotou neopakovatelných zážitků. Kde najdete ty nejkrásnější?

Všichni chceme při dovolené objevovat krásná místa a kochat se pohledem na nádherné památky nebo dech beroucí přírodu. Naše planeta toho má hodně co nabídnout a my máme ještě větší štěstí, že ty nejzajímavější a nejdůležitější místa se sdružují pod hlavičkou organizace UNESCO. Ta dohlíží nejen na jejich ochranu a zachování pro budoucí generace, ale také nám usnadňuje výběr toho co navštívit. Pokud se vypravíte na jakoukoli památku UNESCO, máte jistotu, že nebudete zklamaní. Jediné s čím musíte počítat je, že sami tam nikdy nebudete. Tato místa patří k nejnavštěvovanějším na světě.

Jedním z cílů organizace UNESCO je najít a ocenit hodnotná místa na celé zeměkouli, chránit je a pomáhat jim zachovat si svou jedinečnost a krásu. Dnes je takových památek přes jeden tisíc a najdou mezi nimi zastoupení různé země a oblasti. Od působivých monumentů, přes vzácné náboženské svatyně až po neuvěřitelné národní parky, to vše je UNESCO.

Ledovcový fjord v Ilulissatu

Tento nádherný ledovcový fjord se nachází asi 250 km od polárního kruhu a 40 km západně od grónského pevninského ledovcového příkrovu. Fjord má délku 40 km a je široký okolo 7 km. Na jeho konci nalezneme ledovec Jakobshavn Isbrae, který je nejproduktivnějším ledovcem na severní polokouli. Pohybuje se rychlostí až 35 metrů za den. Tento fjord se dostal na seznam UNESCO v roce 2004. Návštěvníci se mohou těšit nejen na nádhernou ledovcovou podívanou, ale také na přehlídku vzácných druhů živočichů. Mezi nimi vynikají například velryby, tuleni, mořští ptáci a další. Dostat se na toto místo není snadné, jelikož Grónsko není zcela typickou turistickou destinací, ale pro milovníky ledu a sněhu, kteří jsou ochotni obětovat čas i peníze, to může být mimořádný zážitek. Navíc s tempem, kterým ledovce nyní tají, je možné, že se tvář celého fjordu bude během následujících let radikálně měnit.

Tiwanaku

Jedná se o archeologicky významnou lokalitu a jedno z nejnavštěvovanějších míst Bolívie. Toto starobylé město leží v západní části Bolívie v departmentu La Paz ve výšce 3 850 metrů nad mořem. Poblíž je známé jezero Titicaca a město La Paz. Na seznamu UNESCO je od roku 2000. Z kdysi hlavního města pre-hispánského impéria dnes již zbyly jen pozůstatky, které ale svědčí o mimořádně rozvinuté civilizaci. Svého vrcholu město dosáhlo někdy mezi léty 500-900 n.l. a tehdy bylo významným politickým i náboženským centrem celé oblasti. Návštěvníci stále mohou vidět pozůstatky staveb, různé kamenné sochy a rytiny a další zajímavé pozůstatky dávné civilizace.

Rock Islands

Rock Islands neboli Skalnaté ostrovy je souhrnné pojmenování pro skupinu vápencových a korálových ostrůvků v souostroví Palau. Čítají přes 300 malých či větších ostrůvků, které jsou z velké části porostlé bujnou vegetací a nejsou trvale osídleny. Na seznam UNESCO byly tyto malebné ostrůvky zapsány v roce 2012. Lokalita je jedinečná svým unikátním přírodním prostředím, především korálovými útesy a také množstvím malých izolovaných jezírek s mořskou vodou. Žije zde také mnoho zcela jedinečných druhů zvířat a rostlin. Pro návštěvníky nebo fotografy je možná jedním z nejlepších způsobů jak Rock Islands obdivovat let v helikoptéře nebo malém letadle. Právě ze vzduchu nejlépe vynikne jejich krása. Mimo to je však možné se v laguně projet i na lodích a pozorovat i místní faunu a flóru, která si zde žije téměř nerušeně, což jí samozřejmě prospívá.

Žluté hory

Jedná se o pohoří nacházející se ve východní Číně. Je charakteristické ostrými hroty masivů, rozsedlin a útesů, které vystupují z mlhy a pokaždé vytváří jedinečný a mystický obraz. Vždy tedy přitahovaly nejen fotografy, ale také spisovatele nebo malíře. Skály jsou porostlé zvláštním druhem borovice a patří k jedněm z nejpopulárnějších turistických destinací v Číně. Z oblasti žlutých hor pochází také ceněný zelený čaj mao feng. Hory jsou staré přes 100 milionů let. Toto pohoří také hrálo významnou roli při formování čínské kultury a i proto je na seznamu UNESCO již od roku 1990.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *