Florencie, hlavní město renesance

Florencie, kolébka a srdce italské renesance, je hrdé, vznešené město, jehož ulice a náměstí lemují středověké věže, historické kavárny a paláce, připomínající pevnosti. Ve Florencii se vám může z přemíry památek, uměleckých skvostů, dojmů a zážitků zatočit hlava. Není se ostatně čemu divit. Vždyť od roku 1982 je historické centrum Florencie zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Poté budete muset vyřešit jeden problém: co budu muset ještě nutně vidět a co, bohužel, budu muset nechat na příště.

Florencie je hlavní město italského regionu Toskánsko, mimochodem jednoho z nejkrásnějších regionů v Itálii. Za vlády rodu Medicejských, o kterém při prohlídce Florencie narazíte na každém rohu, se stala Florencie vůbec nejbohatším a nejvýznamnějším italským velkovévodstvím. Medicejští byli velkými podporovateli umění. Proto se není čemu divu, že zde najdeme slavná díla umělců vrcholné renesance.

Nelitujte námahy a vydejte se pěšky do kopce na náměstí Piazzele Michelangelo s bronzovou, méně známou replikou Michelangelova Davida. Panoramatický výhled na historické centrum pod vámi s řekou Arne a slavným mostem vás prostě dostane. Fotografie z tohoto místa najdete ve všech průvodcích po Florencii. V létě si pro osvěžení zajděte do zmrzlinárny Gelateria Michelangelo, která je vždy plná lidí, kteří si vychutnávají místní vyhlášenou zmrzlinu.

Sejděte dolů podél řeky Arno. Zamiřte ke slavnému mostu Ponte Vecchio. Tento symbol města si musí vyfotit také každý. Elegantní most se třemi oblouky má po obou stranách krámky, většinou s nabídkou předražených zlatnických výrobků. Nad prostředním obloukem se uprostřed mostu otevírá malé prostranství s pohledem na řeku Arno. Věhlas, který mostu patří, jej zachránil před zbořením za 2. světové války. Byl jediným mostem, který zůstal stát po ústupu Němců. Údajně na osobní příkaz Adolfa Hitlera.

Po chvilce dorazíte na dvoranu, která je neustále plná čekajících turistů. Není se čemu divit. Nachází se zde totiž vstup do nejslavnější florentské galerie, Galleria degli Uffizi, kde je uložena nejúžasnější sbírka renesančního malířství na světě. Najdete zde dílá Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Michelangela, Raffaela i Caravaggia.

Dnešní prohlídku zakončíme na vedlejším slavném náměstí Piazza della Signoria. Jestliže je Piazza del Duomo považováno za náboženské centrum města, je Piazza della Signoria občanským srdcem města. Je to od středověku populární místo setkání Florenťanů. Ve zdejším Palazzo Vecchio sídlí již sedm staletí městská samospráva. Na náměstí můžeme vidět několik úžasných soch. Především je zde dokonalá kopie slavné sochy Davida od Michelangela, jejíž originál je od roku 1873 uložen v Gallerii della Accademia, původně první malířská akademie v Evropě. V kryté lodžii, která měla chránit představitele města před rozmary počasí, upozorním na slavnou Celliniho sochu Persea, odlitou tehdy novou technikou a to z bronzu. Je to asi nejslavnější bronzová socha v Evropě.

Příště se zaměříme na duchovní centrum města, kterým je Piazza del Duoma s velkolepou katedrálou Santa Maria del Fiore.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *