Verona, domov neslavnějších milenců

Verona to je především domov slavných milenců, ale i úžasný dva tisíce let starý římský amfiteátr. Na fasádách domů s úžasnou výzdobou dýchá duch dávno zašlých časů. Verona vám ale může nabídnout mnohem víc. Ne nadarmo bylo toto romantické město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Hrad Castelyecchio nebo náměstí Piazza dei Signori určitě stojí za bližší prozkoumání.

V uličce Via Cappelo 23 stojí asi nejnavštěvovanější památky Verony, Juliin dům, Casa di Giulietta. K tomuto domu ze 14. století přicházejí miliony zvědavců i opuštěných milenců, aby nasáli stejný vzduch, který dýchali nešťastní Shakespearovi milenci. Někteří dokonce Julii psali na zeď pod balkonem, kde stála Julie, milostné vzkazy. Protože ale spousta papírků a žvýkaček dům hyzdí, místní radní lepení vzkazů na zeď zakázali. Pokud nechcete dostat pokutu, ale přesto toužíte zanechat na místě milostný zkaz, využijte speciálních panelů, které sem byly pro tento účel umístěny. Před domem na malém prostranství stojí bronzová socha Julie. Neodcházejte odsud dříve, dokud si nesáhnete na pravý prs vyspělé bronzové Julie. Kdo ví, třeba vám přinese nejen štěstí, ale i věčnou lásku.

Pokud navštívíte Veronu v létě, vydejte se spolu s ostatními romantickými diváky na noční operní představení v dokonale zachovalém římském amfiteátru. Skvělá akustika přežila dva tisíce let a díky ní platí toto místo za jedno z nejkrásnějších jevišť na světě. V roce 1913, kdy byla na počest 100. výročí narození Giuseppe Verdiho uvedena jeho slavná opera Aida, nechybí na programu žádný rok a sehnat lístky je mnohdy nemožné. Z nejvyšších, nejlevnějších sedadel v hledišti pro 20 000 diváků se José Carreras bude zdát vysoký jen několik centimetrů. Přesto jeho hlas bude křišťálově čistý jako zdejší chladný noční vzduch a rozhled na okolní hory budete mít v ceně. Operní nadšenci se shodují, že okamžik, kdy se během triumfálního pochodu zaplní jeviště stovkami herců, patří mezi nejsilnější zážitky v operách vůbec.

Po představení se můžete třeba vydat do starobylého Caffé Dante. Posaďte se venku na nejkrásnějším veronském náměstí Piazza dei Signori. Z centra náměstí vás bude pozorovat sám velký Dante, respektive jeho socha.

Když zatoužíte po troše klidu a odpočinku, vydejte se do městského parku Giardino Guisti. Nachází se nedaleko centra. Park se vám bude určitě líbit. Vždyť jeho kouzlu propadli i takové osobnosti, jako Mozart nebo Goethe.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *