Sardinie, evropský Karibik s luxusními plážemi i panenskou přírodou

Sardinie je pravděpodobně nejkrásnější z italských ostrovů. Věčně zelenému ostrovu se někdy přezdívá „evropský Karibik“. Nekonečně dlouhé pláže jsou pokryty zlatavým pískem a moře přechází do různých odstínů smaragdů. Pláže na Sardinii jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě a přitom jsou často nedotčené, mnohdy přístupné pouze z moře.

Sardinie, pradávná křižovatka mezi Východem a Západem, se pro turizmus otevřela v 60. letech 20. století. Costu Smeraldu, 54 km dlouhý úsek divokého a nedotčeného pobřeží posetého balvany zakoupilo mezinárodní konsorcium vedené princem Karimem, Aga chánem s cílem vybudovat pro své členy a přátele luxusní letovisko při zachování původní krásy pobřeží.

Smaragdový ostrov s nedotčenou přírodou je dnes díky tomu považován za jedno z nejpůvabnějších míst světa pro bohaté a slavné. Na Costa Smeralda má sídla italská smetánka i hvězdy Hollywoodu. V horkém létě, které je pro Sardinii typické, je zdejší moře prohřáté tak akorát, aby osvěžilo a zároveň aby vás z její teploty nedrkotaly zuby. A kdyby se vám do moře přece jen nechtělo, zkuste si zaplavat v největším hotelovém bazénu Evropy. Ale pozor. Jak asi tušíte, ubytovat se na Costa Smeralda znamená mít pořádně naditou peněženku. Vždyť tu stojí například druhý, čtvrtý a šestý nejdražší hotel planety.

Druhý největší ostrov Středozemního moře potěší i milovníky přírody. Téměř dva tisíce kilometrů divokého pobřeží a hornaté vnitrozemí přímo láká k vycházkám nebo pořádným túrám. Možná, že na výletu do vnitrozemí budete mít štěstí a uvidíte na vlastní oči místní raritu. Tou jsou stáda divokých koní, volně žijících ve zdejší přírodě.

V drsném vnitrozemí žijí původní, kdysi perzekuovaní obyvatelé Sardinie. Jejich ostrov byl od pradávna výhodnou kořistí každé námořní velmoci ve Středomoří. Dodnes udržují své tradice, jako je nošení krojů či unikátní dialekt, který je blízký vulgární latině.

Drsné, hornaté vnitrozemí je poseto více než 7000 převážně kuželovitých Nuraghi, kamenných staveb z doby bronzové, které jsou naprosto unikátní.

Sardinie je také rájem pěti barev. Růžová, ta symbolizuje plameňáky a divoké růže, zelená zase lesy, žlutá slunce, modrá moře a oblohu a nakonec stříbrná, připomínající historické město Nora, bývalou sardinskou metropoli.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *