Neuvěřitelné příběhy, kterým lidé uvěřili. Naivita někdy nezná meze

Je až neuvěřitelné čemu všemu jsou lidé schopni uvěřit. A i pokud vy si myslíte, že jste velký realista a nic podobného se vám stát nemůže, věřte tomu, že může. Občas prostě lidské smysly zcela vypnou a když se na celou situaci podíváte zpětně, nemůžete uvěřit, že takové hlouposti mohl vůbec někdo věřit. A podobně je to i v případě následujících mystifikací.

Fukušima

Určitě všichni dobře známe postup sovětského vedení při výbuchu v Černobylu. Snahou bylo vše maximálně ututlat, aby se zabránilo panice. Po výbuchu v jaderné elektrárně ve Fukušimě se také ujišťovalo, že reaktory zůstaly neponičené – jenže, co když nám autority opět lžou? A tomuto scénáři se rozhodl věřit i někdo na Filipínách, který vytvořil hoax, podle kterého došlo při výbuchu k úniku radioaktivních látek. SMS zpráva, jíž obdržely tisíce lidí, varovala před vycházením z domů a otvíráním oken po následujících 24 hodin. Tato poplašná zpráva skutečně zabrala a v mnoha firmách i školách bylo vyhlášeno volno. Zpráva se e-maily i s virem šířila do dalších asijských států a nakonec se dostala také do České republiky. A světe div se – z Českých lékáren začaly mizet jódové tablety, ale i další přípravky obsahujíc jód. Zpráva zasáhla i houbaře, jelikož u hub byla zjištěna zvýšená schopnost kumulovat radioizotopy cesia. V lesích tedy pro jednu sezónu zůstala spousta hub, které by jinak zmizely v košících nadšených houbařů.

Banánová droga

Máte občas chuť na jointa, ale nechcete riskovat pěstování marihuany nebo nakupovat “trávu” na černém trhu? Stačí vám zajít do supermarketu a nakoupit několik kilo banánů. Z banánových slupek si totiž můžete vytvořit drogu bananadine, která má prý srovnatelné účinky s marihuanou. Kromě různých verzí na výrobu této psychotropní drogy na internetu můžete zaručeně správný recept najít i v Anarchistické kuchařce. Tato kniha od Williama Powella byla v roce 1970 doslova průkopníkem bananadinu mezi širokou veřejností. Přestože oficiální výzkum nic takového nepotvrdil, najdou se tací, kteří tomuto věří dodnes. Prý stačí tři až čtyři jointy této drogy a zažijete podobné stavy jako lidé, kteří kouří marihuanu nebo užívají LSD.

Církev pod vedením Microsoftu

V roce 1994 obletěla svět zpráva, že církev patří Microsoftu. Vedení církve se prý výměnou za akcie společnosti Microsoftu svěřilo do správy Billa Gatese. A jako by to nestačilo, součástí hoaxu bylo i to, že papež se stane místopředsedou pro oddělení náboženského softwaru a zpověď bude možná online. Tyto informace přinesla údajná tisková zpráva z Vatikánu, která týden kolovala internetem. Zjevně šlo o parodii, na kterou se ale nachytaly stovky lidí, a zákaznická linka Microsoftu několik dní přijímala rozhořčené hovory od lidí, kteří chtěli celou situaci vysvětlit. Autoři hoaxu nebyli nikdy odhaleni, ale vešli do dějin, protože tento hoax byl prvním, který byl rozšířen po internetu a zasáhl masové publikum.

Udatný zabiják žraloků

Následující příběh je skutečně hodně za vlasy přitažený, ale i tak mu řada lidí ochotně uvěřila. Podle něj se měl u břehů Egypta prohánět mohutný žralok, který ohrožoval turisty. Přítrž jeho řádění měl učinit udatný Srb Dragan Stevič, který skočil ze skokanského můstku přímo na hlavu mořskému predátorovi, čímž ho zneškodnil. Hrdina skončil v nemocnici. Nicméně nikoliv kvůli zranění po střetu se žralokem, ale kvůli otravě alkoholem. Egyptští úředníci nicméně hoax zhltli i s navijákem, a dokonce se diskutovalo o zmaření akce Mossadu, izraelské tajné služby, která měla v moři uměle navyšovat množství nebezpečných predátorů, aby ohrozila turistický ruch v zemi. Ve skutečnosti makedonská média přejala zprávu ze srbských satirických novin, aniž by pochopila, že se jedná o žert.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 komentářů