Jak se efektivně zabalit? Využijte tipy odborníků

Tyto tipy odborníků vám pomohou vybrat nejlepší zavazadlo, sbalit se do více než jednoho podnebí, mít co nejlehčí zavazadlo a mnoho dalšího! Efektivně sbalit kufr je totiž tak trochu umění. Určitě i vy víte, jak je balení náročné, a to i když za sebou máte spoustu cest. Naučte se cestovat nalehko, balit jen to nejdůležitější a další chytré tipy, které se vám budou hodit.

Výběr tašky

Prvním krokem při balení jako profesionál je výběr dokonalé tašky. Jaké zavazadlo si vzít s sebou závisí nejen na délce cesty, ale také na typu cesty. Například obchodní cestující mohou dát přednost malé elegantní tašce, kterou snadno strčí do příručního zavazadlového prostoru, zatímco cestovatelé, kteří mají větší plány, mohou zvolit velký a těžký batoh. Pokud patříte k lidem, kteří mají tendenci se přebalovat nebo kteří rádi nakupují suvenýry, doporučuji zakoupit buď měkkou tašku, nebo pevnou skořepinovou tašku s rozšiřitelnými prvky. Naopak, pokud chcete mít jistotu, že vaše věci zůstanou v bezpečí a že se budete držet malého počtu věcí, pak bude ideální variantou standardní hard shell batoh.

Vždy začněte seznamem

Bez ohledu na to, kam se chystáte, je skvělým způsobem, jak si udržet pořádek, začít balení se seznamem. Každá destinace a situace vyžaduje jedinečnou práci s balením a používání seznamů zajistí, že si s sebou zabalíte věci specifické pro danou destinaci, které by vás jinak nenapadlo vzít. Seznamy se prostě vyplatí, i když už jste zkušení cestovatelé.

Zvolte menší zavazadlo

Klíčem k co nejsnadnějšímu balení je omezit prostor. Výběr menšího zavazadla vám nejen zajistí, že budete mít méně věcí, o kterých musíte mít přehled, ale také pomůže snížit hmotnost zavazadla na minimum.

Kupte si cestovní váhu

Pokud máte tendenci překračovat váhová omezení, pak vám skvěle poslouží nějaká malá a levná cestovní váha. Doma si tak vy klidu zkontrolujete, zda je váha v limitu a máte šanci si věci ještě přebalit, než na letišti zjistíte, že po vás chtějí doplatek.

Oblečte si nejtěžší věci

Pokud se obáváte poplatků za vyšší váhu zavazadel, vezměte si na cestu letadlem nejtěžší věci přímo na sebe. V letadle bývá chladno, takže se nebojte obléknou svetry nebo teplé boty.

Neberte si toaletní potřeby v plné velikosti

Pokud se nechystáte na několikaměsíční cestu, je pravděpodobné, že většinu toaletních potřeb nevyužijete. Místo toho, abyste si je brali s sebou (a riskovali, že vám do tašky vytečou), dejte si šampon, kondicionér a tělové mléko do menších nádobek na opakované použití. Případně můžete také vyzkoušet pevnou formu svých oblíbených produktů. Ty vám také snadno ušetří místo a také obvykle vydrží mnohem déle.

Jak se sbalit do dvou (nebo více) klimatických pásem v jednom zavazadle

Buďte strategičtí, pokud jde o vrstvy

Vrstvy budou vaším nejlepším přítelem při balení do více než jednoho podnebí. Nezapomeňte si s sebou vzít tílka, trička, lehké svetry a legíny nebo punčocháče, které můžete při změně klimatu snadno svléknout nebo navrstvit.

Vyhněte se velkým rozměrům

Pokud se chystáte z teplého podnebí do chladného, doporučuji, pokud je to možné, nechat objemné svetry doma. Pokud se budete držet lehkých, ale teplých materiálů (například termoprádla), ušetříte místo v tašce a získáte více možností oblečení. Pokud si navíc na cestu potřebujete vzít teplou zimní bundu, pokuste se najít takovou, která se dá sbalit do malé velikosti.

Vezměte si univerzální předměty

Pokud chcete omezit seznam věcí na minimum, je rozumné zabalit si věci, které lze použít ve více než jen jednou. Vezměte si s sebou například šátek, který může sloužit jako nákrčník, lehká šála, deka nebo doplněk. Kromě toho si udělejte přehled o botách, které plánujete nosit. Máte pár, který se dá nosit v létě, i když je chladněji? Pokud ano, vezměte si je, ušetříte tím spoustu místa v kufru.

Balení předem

Nenechávejte balení na poslední chvíli. Seznam si zkuste udělat aspoň pár dní předem. Některé věci si můžete nachystat už několik dní dopředu a na závěr nebudete mít tolik starostí a stresu.

Jak si udržet pořádek v zavazadlech

Srolujte si oblečení

V rámci úspory místa se vyplatí oblečení místo skládání srolovat. Rolování oblečení usnadňuje hledání konkrétní položky a snižuje nároky na prostor.

Toaletní potřeby mějte na dosah

Kdykoli si na cestu budete brát větší zavazadlo, vždy se ujistěte že máte toaletní potřeby nahoře a na dosah. Díky tomu si můžete třeba už na letišti vyčistit zuby nebo umýt obličej, což může být velmi příjemné.

Mějte tašku na prádlo

Není nic horšího, než když se vám v zavazadle válí špinavé oblečení spolu s čistým. Mít určenou tašku na prádlo je tudíž nezbytné, abyste si udrželi čisté oblečení čerstvé a věděli, kde máte špinavé, když přijde čas na praní.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/travel-packing-tips, https://www.magazeen.cz/jak-se-sbalit-na-nekolikadenni-turu-lehce-a-chytre/


ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Vlada Karpovich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-postel-loznice-7368317/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *