Láká vás divoký sever? Lofoty v Norsku jsou ideální destinací

Lofoty v Norsku, které se skládají z ostrovů Austvågøy, Flakstadøy Vestvågøy, Moskenesøy, Gimsøy a mnoha menších ostrovů, jsou pro mnoho lidí relativně neznámou destinací. Přesto je to ale místo plné krás, které jsou zejména cílem těch, kdo touží po dobrodružství a divoké přírodě. Lofoty jsou známé svými dramatickými scenériemi, neuvěřitelně roztomilými rybářskými vesničkami, nedotčenými vodami, vikingskou historií a přátelskými místními obyvateli.

Tyto ostrovy nejsou pro nás tak moc vzdáleny, ale stále jsou relativně nedotčené. Co se týče jejich přírodních krás, jsou ideální pro dobrodružné cestovatele a milovníky fotografování! Co všechno Lofoty nabízí a čím lákají?

Kouzelné scenérie

Není žádným tajemstvím, že Lofoty jsou domovem opravdu neuvěřitelných scenérií. Fjordy dramaticky vystupující do nebe, křišťálově čistá tyrkysová voda a naprostá rozlehlost severské divočiny dělají z těchto ostrovů podívanou, na kterou jen tak nezapomenete.

Dobrá dostupnost

Nejlepší způsob, jak poznat Lofoty, je jet autem. Místní silnice jsou sice uzounké, ale velmi dobře sjízdné. Jízda po Lofotách z velké části znamená jízdu po jednom úseku dálnice – díky tomu je tato destinace skvělá pro individuální cestovatele. Na ostrovy se můžete snadno dopravit trajektem z pevniny. A do Norska třeba letadlem.

Půlnoční slunce

Vzhledem k tomu, že Lofoty leží za polárním kruhem, přivítá turisty, kteří sem zavítají v období od května do července, půlnoční slunce. Půlnoční slunce je jako nádherný východ a západ slunce najednou, který vrhá okouzlující barvy na všechny strany. Je to zážitek, který jinde jen tak neuvidíte.

Polární záře

Zatímco léto je známé půlnočním sluncem, zima na Lofotských ostrovech přináší zvláštní podívanou – polární záři. Nejlepší období, kdy můžete tuto podívanou spatřit, je od září do března, i když dobrý výhled závisí především na tom, zda je jasná noc.

Úžasné východy a západy slunce

Kromě polární záře a půlnočního slunce nabízejí Lofoty také úžasnou světelnou podívanou v podobě východů a západů slunce. Vzhledem k poloze Lofot nad polárním kruhem se však časy východů a západů slunce v závislosti na ročním období značně liší. Pozorování východu a západu slunce s hory, fjordy a mořem jako kulisou si nesmíte nechat ujít, proto si během své návštěvy nezapomeňte zjistit časy východů a západů slunce a alespoň jednou si je s kávou nebo čajem v ruce užijte naplno.

Tradiční rybářské vesnice

Velkým lákadlem Lofotských ostrovů je skutečnost, že se zde nacházejí nejpestřejší rybářské vesnice, protože treska je v těchto končinách typickým pokrmem. Červenobílé chatrče, které tyto vesnice tvoří, se nazývají rorbuers a lze je dokonce pronajmout jako netradiční ubytování!

Fjordy

Jak již bylo zmíněno, na Lofotských ostrovech se nachází mnoho fjordů; některé z nich se tyčí k nebi až do výšky 3 300 metrů! Chcete-li si tyto fjordy prohlédnout zblízka, pronajměte si na jedno odpoledne loď nebo se vydejte na krátkou plavbu. Stojí to rozhodně za to a uvidíte věci, které z pevniny nikdy nemáte možnost zahlédnout.

Úžasné túry

Na Lofotských ostrovech najdete mnoho úžasných turistických tras, které jsou vhodné pro všechny úrovně obtížnosti. Pěší turistika v této oblasti vám pokaždé zaručí nádherné scenérie – od procházek po pláži, přes horské túry až po výlety do divoké přírody.

Bílé písečné pláže a tyrkysová voda

Když se řekne Lofoty, vybaví se vám nedotčené pláže a tyrkysová voda? Možná ne, ale rozhodně by měly, protože severní Norsko je typické právě tím. Možná se zde ani v létě nevykoupete v příjemné vodě, ale posezení na pláži je krásné i ebz koupání.

Surfování v Arktidě

Lofoty sice v běžném cestovateli nevyvolávají myšlenky na chytání vln, ale pro surfaře jsou vysněnou destinací. U břehů lofotských pláží s bílým pískem najdete prvotřídní vlny, zejména u pobřeží Unstadu. Ačkoli se nejedná o aktivitu pro slabé povahy, jízda na vlně s impozantní scenérií Lofot v pozadí je nezapomenutelným zážitkem!

Volné kempování

Stejně jako v jiných částech Norska, i na Lofotských ostrovech platí myšlenka známá jako “allemannsretten” neboli “právo každého člověka”. To v podstatě znamená, že téměř všechny neobydlená místa země jsou k dispozici pro volné táboření. Vždy se přitom ujistěte, že v okolí není někdo, komu by vaše kempování mohlo překážet, a jako vždy při kempování dodržujte pravidlo, že by po vás na místě nemělo nic zbýt.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/lofoten-islands-norway-reasons-to-visit
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tobias Bjørkli: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-mesto-ptaci-perspektiva-vesnice-1940038/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *