Metody mučení, které se ve světě praktikují dodnes. Nezadají si se středověkou krutostí

Myslíte si, že mučení už nemá v dnešním civilizovaném světě místo? Možná byste se divili, jak často je tato metoda stále používána. Koneckonců, málokterá jiná je tak účinná a efektivní.

Účel mučení se během historie stále měnil. V dnešní době jde především o to dostat z vězňů potřebné informace nebo si vynutit přiznání ke spáchanému činu. Často je ale pohrůžka mučením používaná i jen jako metoda zastrašováni nebo nátlaku. Používá se fyzické násilí, větší efekt má ale podle některých mučení psychické. Je až neuvěřitelné, že v posledních letech k mučení stále dochází ve více než 140 zemích světa.

Proti mučení

Většina lidí by nejspíš řekla, že mučení neschvaluje, ale možná jen do doby, než by právě oni potřebovali získat nějakou životně důležitou informaci. Každopádně dnes existují desítky organizací, které proti mučení bojují. Tou zřejmě nejznámější je Amnesty International. Zákaz mučení je běžnou součástí mezinárodních dohod, ale všichni dobře víme, že dohody jsou od toho, aby se porušovaly, a přesně tak to občas vypadá. Na místech, kde zuří válka, to ani v podstatě není jinak možné.

Vodní žalář

Tato metoda spočívá v tom, že je člověk až po hrudník uvězněn v kleci, která je ponořená do špinavé vody. V té mohou být živé krysy, odpadky, výkaly nebo jiné nechutnosti. Vězeň má velmi omezený pohyb, protože klec je malá a po obvodu má ostny a hřeby, které znemožňují jakýkoli pohyb do strany.

Waterboarding

O této metodě se hojně diskutovalo v souvislosti s uniklými záběry ze Spojených států. Tehdy většinu světa pobouřilo, že se takové metody používají i ve vyspělých krajinách. Obdoba tohoto mučení je známá již od středověku a oblíbená prý byla i členy gestapa během 2. světové války nebo americkými vojáky během války ve Vietnamu.

Již název napovídá, že mučení opět souvisí s vodou. Vězeň je obvykle přivázán vleže k desce tak, aby měl nohy výš než hlavu. Právě díky tomu se voda nedostane do plic, takže mučení je relativně bezpečné, ale přesto extrémně nepříjemné. Přes obličej dávají vyšetřovatelé vězni látku, na níž se neustále lije voda. Oběť má pak pocit, že se opravdu topí, a okamžitě se u ní spouští dávicí reflex. Toto mučení způsobuje samozřejmě extrémní stres a strach, ale zároveň je tato metoda v podstatě bezbolestná a nezpůsobuje vězni trvalé následky. Podle všeho má tato metoda velmi dobré výsledky – agenti, kteří tuto techniku vyzkoušeli na sobě, vydrželi maximálně 14 vteřin a byli by ochotni se přiznat snad ke všemu.

Brainwashing (vymývání mozku)

I tato mučicí forma se aktuálně nejvíce využívá ve Spojených státech. Daleko více než na fyzickou bolest ale cílí na psychiku. Jedná se o kompletní dezorientaci, která zahrnuje především nedostatek nebo úplnou absenci spánku a odpočinku. Vězeň může být například nucen být neustále v bdělosti, stát na nohách, nesmí zavřít oči apod. Je například známý případ vězně, který musel vydržet bdít celkem 7 dní v kuse. Není neobvyklé, že tuto formu týrání doprovází monotónní zvuk, jakým může být například kapání vody z kohoutku. Postupem času se tělo dostává do stavu tzv. superstresu, který přechází ve zvláštní tzv. hypnoidní stav a vězněná osoba se přizná takřka k čemukoli.

Svlékání, věšení a elektrošoky

Mezi běžné mučicí metody, které se provozují takřka na celém světě, patří také svlékání a svazování vězně do nepřirozených nebo bolestivých poloh. Vězněný je často také zavěšen do vzduchu a je bit železnými tyčemi nebo dřevem, na kterém jsou připevněné hřebíky. Moderní metody zahrnují také různé druhy elektrošoků, které umí být velmi bolestivé.

Stísněné cely

Jednou z forem mučení je také speciální cela, která je cíleně menší než výška člověka. Její rozměry jsou tak stísněné, že je pro člověka nemožné, aby si v cele lehl nebo se postavil. Navíc tato místnůstka bývá velmi pevně utěsněná a nenachází se v ní žádné otvory kromě malých mřížových dvířek. Dovnitř se tak dostane jen minimum vzduchu a k tomu žádné světlo. V těchto extrémních podmínkách jsou často vězni vystavováni i velkému chladu nebo horku.

Tygří lavice

Tato mučící metoda spočívá v tom, že je vězeň přinucen sedět na malé, asi 20 cm vysoké železné lavici s deskou připevněnou na zádech a hlavě. Zajatec je pak svázán tak, aby jeho záda byla připevněna k desce a nohy přivázané k lavičce. Kotníky se svážou k sobě a položí se na ně nějaké závaží. Zároveň se vytváří tlak na vězňova kolena ocelovou tyčí.

Bílé mučení

Bílé mučení je intenzivní formou emocionálního a psychologického mučení. Na první pohled to nemusí ani působit tak děsivě, ale nevydrželi byste pravděpodobně příliš dloho. Všechno v místnosti bez oken je přesně ve stejném odstínu bílé. Vězeň je zcela izolovaný, nesmí ani mluvit, cílem je dosáhnout pocitu naprostého osamění. Tato metoda velmi silně působí na všechny smysly a ukázala se jako velmi efektivní při získávání informací.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *