Trendy destinace roku 2024: Získejte inpiraci, kam vyrazit

Kam vyrazit v roce 2024? Pro tento rok budou trendy následující destinace. Asi stěží navštívíte všechny, ale pokud hledáte inspiraci pro vaši dovolenou, možná vás některé z těchto míst zaujme. Koneckonců ne všechna jsou na druhé straně světa. Naplánujte si svou vysněnou dovolenou už nyní, ať se máte v roce 2024 na co těšit!

1. Fidži

Podmořský život na Fidži je proslulý svou krásou: pestrobarevná přehlídka želv, rejnoků a žraloků vířících uprostřed sluncem zalitých odstínů zelené a modré. Hlavním jevištěm tohoto oslnivého představení je řada korálových útesů – křehkých ekosystémů, v nichž se denně odehrává symbiotický vztah mezi rostlinami a rybami.

2. Sydney, Austrálie

Sydney je dobře známé díky svým mohutným betonovým “skořápkám”, které tvoří místní operu. Ikonická budova oslavila v říjnu 2023 za velkých fanfár padesátiny. Podívejte se na speciální program opery 2024 v průběhu celého roku a vyberte si představení, na které zavítáte. Byla by škoda vidět tuhle ikonickou budovu jen zvenku.

3. Tanger, Maroko

Tanger se svým panoramatem, které připomíná hrst kostek náhodně pohozených na útesu, se dlouho odlišoval od ostatních marockých měst. Několik desetiletí ve 20. století byl pod správou skupiny cizích zemí, včetně Itálie a Španělska. Přilákal spisovatele a umělce z Evropy a Spojených států, což mu vtisklo kosmopolitní atmosféru, která přetrvává dodnes. V posledních pěti letech se však nejsevernější marocké město znovu spojilo se svými národními kořeny. V roce 2018 byla otevřena první vysokorychlostní vlaková trať v Africe, která spojila Tanger s Casablankou. Cesta nyní trvá pouhé dvě hodiny, takže se rozhodně vyplatí sem zajet.

4. Texas Hill Country

Letos se všechny oči budou upírat k texaskému Hill Country, protože se nachází přímo v dráze úplného zatmění Slunce v roce 2024, které nastane 8. dubna. Až Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, den se změní v noc. Severní Amerika zažila úplné zatmění Slunce v roce 2017, ale naposledy se na území Texasu v tomto rozsahu odehrálo v roce 1397. Viditelnost bude záviset na dvou věcech: na poloze a na počasí. Pokud byste ale měli možnost vidět tento úžasný úkaz přímo zde, rozhodně to nevynechejte.

5. Machu Picchu, Peru

Nejoblíbenější peruánská atrakce se někdy může zdát, že se prohýbá pod tíhou návštěvníků. Nejvíce návštěvníků objevuje Posvátného údolí po populární Incké stezce, ale existuje méně vytížená trasa na stezce v lomu. Tato nová cesta navíc zahrnuje dramatický vodopád Perolniyoc Cascade, incký lom, který dal původní stezce jméno, a vyhlídku Wayrapunku s výhledem na vesnici Ollantaytambo, jejíž ruiny zahrnují 900 let starý Chrám slunce.

6. Martha’s Vineyard, Massachusetts

Byla kniha, kvůli které se lidé báli chodit do vody: Čelisti. Oslavte její 50. výročí v roce 2024 prohlídkou míst na Martha’s Vineyard, kde se film v roce 1974 natáčel. Kromě říše velkého bílého žraloka můžete prozkoumat typickou krásu Nové Anglie na ostrově o rozloze 87 km2: dramatické útesy v Aquinnah, které jako by během dne měnily barvu a mnoho dalších přírodních úkazů

7. Bhútán

Do posledního buddhistického království na světě není snadné se dostat, ale o to je příjezd ještě více obohacující. Brzy totiž zjistíte, že jste na místě, které se žádnému jinému nepodobá.

Bhútán otevřel své brány turistickému ruchu teprve v roce 1974 a zavedl opatření, která mají zajistit, aby turisté nepřeválcovali jeho nedotčenou přírodu a dlouho zachovávanou kulturu. Díky silnému ochranářskému smýšlení je první uhlíkově negativní zemí na světě: Turisté musí odjakživa platit denní poplatek a 60 % krajiny musí být pokryto lesem. Od roku 2022 se z tohoto poplatku podporují projekty místní komunity a ochrany přírody.

V září 2023 Bhútán snížil turistický poplatek na polovinu, tedy na 100 dolarů za den, aby přilákal více cestovatelů. Návštěvníci jsou vybízeni k delšímu pobytu, aby poznali nové a zrekonstruované pětihvězdičkové hotely v zemi, které ale musí být postaveny v tradičním bhútánském stylu. A díky obnovení Transbhútánské stezky mohou návštěvníci prozkoumat nové části země.

8. Filadelfie, Pensylvánie

Cestovatelé, kteří milují jídlo a umění, by měli letos zamířit do Filadelfie. Toto město získalo na soutěži Nadace Jamese Bearda 2023 více ocenění pro restaurace a šéfkuchaře než kterékoli jiné. Udělejte si čas a ochutnejte sezónní degustační menu, ale nezapomeňte také na umění – Rodinovo muzeum pořádá výstavu soch Rodinovy ruce a Filadelfské muzeum umění představí fotografickou výstavu.

9. Weifang, Čína

Toto východočínské město ležící mezi Pekingem a Šanghají bývá často prohlašováno za světové hlavní město draků, a to díky každoročnímu mezinárodnímu festivalu draků, který v dubnu přiláká desítky tisíc lidí, a díky Weifang World Kite Museum, kde se v pěti výstavních sálech probírá řemeslná výroba a folklór draků. Weifang se však snaží chránit veškeré své kulturní dědictví a zaměřuje se na zachování tradic, díky nimž získal v roce 2021 status kreativního města řemesel a lidového umění UNESCO a v roce 2024 status kulturního města východní Asie.

10. Valencie, Španělsko

Valencie, 2 150 let staré město na východním pobřeží Španělska, získalo titul Evropské zelené město 2024, když uspělo ve 12 kategoriích, včetně ovzduší, hluku, přírody a biologické rozmanitosti a energetické účinnosti. Přesvědčte se o tom při procházce starým městem v centru města (kde se nachází valencijská katedrála, v níž je údajně uložen Svatý grál). Nebo se projděte zahradou Turia, téměř šest kilometrů zelených ploch podél bývalého říčního koryta, přes které vedou mosty postavené v různých stoletích. Cyklisté si mohou město prohlédnout ze 125 mil cyklostezek.

ZDROJ: https://www.afar.com/magazine/where-to-go-2024
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-budova-architektura-valencie-256150/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *