S batohem po Evropě: Jak se připravit a co naplánovat?

Sny mnoha cestovatelů se zaměřují na možnost procestovat Evropu jen s batohem na zádech. Pro většinu těch, kdo si mohou dovolit vzít si pár týdnů či měsíců volno, to jistě není nesplnitelný sen. Přesto jde o velký projekt, na který je potřeba se dobře připravit. Organizace dovolené s batohem po Evropě nemusí být složitá. Nezáleží na tom, zda se chystáte na slunné pobřeží Costa del Sol ve Španělsku, nebo prozkoumávat krásnou Budapešť, zde najdete všechny důležité tipy, které vám cestování usnadní.

Krok 1: Pořízení dokonalého zavazadla

Batoh je nejdůležitější součástí vaší cesty po Evropě. Obsahuje všechny vaše nezbytnosti – obvykle to nejnutnější, co potřebujete k základnímu každodennímu životu. Proto jeho výběr nepodceňte. Musíte si vybrat takový, který je pevný a zároveň lehký. Měl by se dát snadno nosit všude s sebou a také by měl vydržet i extrémní podmínky. Cesta s batohem po Evropě vyžaduje, abyste se hodně pohybovali, takže myslete na to, že budete batoh nosit prakticky všude s sebou. Je lepší udělat si menší průzkum různých druhů dostupných batohů a vybrat si takový, který se hodí k vaší stavbě těla a který nebudete mít problém nosit po dlouhou dobu. Bezpochyby byste si jej měli nejprve dobře vyzkoušet v obchodě, abyste získali představu o tom, jak se vám bude nosit.

Krok 2: Vyberte si destinaci

Místo, kam se v Evropě rozhodnete vyrazit s batohem, bude mít zásadní vliv na zbytek plánování. Je asi nereálné, abyste procestovali naráz celou Evropu, ale pár států jistě zvládnete. Zvažte nejprve lokality, které vás lákají. Kde byla vždy vaše vysněná destinace? Možná existují místa, které vás opakovaně přitahují. Pak se zamyslete nad svým celkovým rozpočtem. S jakým finančním prostorem můžete počítat? Rozhodnutí, kam v Evropě cestovat, se bude lišit podle toho, co chcete vidět a kolik peněz chcete utratit, protože kontinent je kulturně i cenově velmi rozmanitý.

Krok 3: Prozkoumejte náklady a sestavte si rozpočet

Prozkoumejte ceny, které snadno dohledáte na internetu, a vytvořte si důkladný rozpočet na cestu do Evropy s využitím online plánovačů rozpočtu. Jakmile se rozhodnete pro destinaci nebo omezíte své možnosti na několik hlavních adeptů, budete připraveni na další krok. Ujasněte si typické náklady na hotely nebo ubytovny, výdaje na letenky, jízdenky a stravování. Nezapomeňte počítat s penězi navíc, které potřebujete na volný čas a případné výlety.

Krok 4: Naplánujte si svůj itinerář

Zvolte si termín cesty podle svého rozpočtu. Pokud vás tolik netrápí ideální počasí a máte omezený rozpočet, je ideální cestovat v období mimo hlavní sezónu. Pokud plánujete vyrazit spíše v zimě, může být skvělým nápadem zvolit jižní destinace, kde nejsou tou dobou turisté a i všechny turistické atrakce budou výrazně levnější.

Krok 5: Vyberte si let

Do cílové destinace můžete letět, ale samozřejmě se dá zvolit také autobus i vlak. Myslete ale na to, že cestování po silnicích zabere daleko více času, což se může negativně podepsat na vašich plánech. Možná budete muset některé své aktivity seškrtat. Plánujete-li s předstihem, obvykle se dají pořídit i letenky za přívětivé ceny.

Krok 6: Najděte si levné ubytování

V dnešní době existuje pro cestovatele v Evropě mnoho možností cenově dostupného ubytování, včetně hotelů, hostelů, Airbnb, nocleháren, kempů, hostitelských domů a Couchsurfingu. Výběr závisí výhradně na vašich preferencích a rozpočtu. Doporučujeme prozkoumat několik možností ve vašem cílovém místě, abyste zjistili, která z nich vám vyhovuje nejvíce. Vždy ale pamatujte nejen na svůj rozpočet, ale také na bezpečnost.

Krok 7: Prozkoumejte možnosti dopravy

Podívejte se na možnosti regionální dopravy, včetně vlaků, autobusů a nízkonákladových letů. Udělejte si rámcovou představu o tom, jak cestovat z bodu A do bodu B a kolik budou všechny tyto možnosti stát. Před odjezdem na cestu se ujistěte, že máte jasný plán, jak se dostat z letiště na místo, kde jste ubytováni.

Krok 8: Nastudujte si několik klíčových frází

Věděli jste, že Evropská unie má 24 úředních jazyků? Každému se může hodit základní znalost místního jazyka jakéhokoli místa, kam cestuje. Nikdo od vás neočekává, že budete ovládat úřední jazyk každé země, kterou navštívíte. Je však poměrně běžné, že kdekoli v Evropě narazíte na anglicky mluvícího člověka. Bude však třeba komunikovat v místním jazyce, pokud se vydáte do menších měst, kde se angličtinou nemluví tak běžně. Výhodné je udělat si poznámky s několika důležitými výrazy.

ZDROJ: https://ordinarytraveler.com/europe-backpacking-guide
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: veerasak Piyawatanakul: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-lide-zena-trenovat-1170184/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *