Tip na vaší příští dovolenou: Jak sbalit věci do malého příručního zavazadla snadno, rychle a prakticky

Cestování letadlem může být někdy až překvapivě levné. Stačí jen vychytat ten správný moment a mnohokrát se vám podaří ulovit letenky na jiné kontinenty doslova za pár korun. Jediným problémem je často to, že si s sebou můžete vzít jen příruční zavazadlo. Pro řadu lidí je to neřešitelný problém, ale pokud neplánujete jít zrovna na audienci ke královně, dá se na dovolenou zabalit i do příručního zavazadla. Stačí se držet následujících rad a na cestu na druhý konec světa budete zcela jistě připraveni.

Základem dobrého balení je zodpovědět si následující otázky:

  • Bude ve zvolené destinaci zima nebo teplo?
  • Na jak dlouho jedu?
  • Co mám v plánu?

Odpovědi na tyto jednoduché otázky už vám samy o sobě poskytnou poměrně přímočarý návod jak na to. Pak už stačí stát se alespoň na moment minimalistou a vybrat to nejvhodnější, co doma najdete.

Všestranné oblečení

Základem je samozřejmě oblečení. Musíte vybrat takové, které vám poslouží při co nejvíce příležitostech. Na léto tedy budou oproti sukni vhodnější kraťasy, protože je využijete častěji, v zimě zase zvolte spíše bundu než kabát. Módní trendy asi musí jít na chvíli stranou. Může se stát, že vám něco nebude úplně stoprocentně ladit, ale taková daň se dá zaplatit. Netahejte se s žádnými doplňky – šperky nechte doma, s sebou vezměte jen hodinky, příruční tašku a pokrývku hlavy. Také si zodpovědně odpovězte na otázku, zda s sebou potřebujete vozit jídlo. My Češi si výlet bez řízku a paštiky často neumíme představit, ale věřte, že to jde i bez toho, hlady neumřete a alespoň máte větší šanci poznat místní jídla. Potraviny nikdy nebudou tak drahé, že by vám to zruinovalo rozpočet.

Využijte prostor

Při balení využijte doslova každé skulinky. Do bot srolujte ponožky nebo spodní prádlo, mezi jednotlivé kusy oblečení nacpěte nabíječku nebo foťák. Oblečení srolujte do pevných ruliček, které do sebe musí zapadnout jako Tetris. S balením si klidně dejte načas, dokud nebudete zcela spokojeni. Se spodním prádlem to nepřehánějte. Prakticky ve všech zemích funguje prádelní servis, který vám za pár korun umožní pár kousků přeprat a v kufru vám zbude místo třeba i na nějaké suvenýry.

Zapomeňte na „co kdyby“

Řada lidí si s sebou zabalí spoustu věcí tzv. pro strýčka příhodu. Obecně to samozřejmě není vůbec špatný nápad, ale pokud je prostor vaše omezení, pak se s těmito věcmi „pro sichr“ budete muset rozloučit. V nejhorším případě si budete muset chybějící věc dokoupit na místě. A věřte mi, že se to stává jen málokdy. Jediné, co je vhodné si pojistit, je vaše bezpečnost. Určitě tedy nenechávejte doma kopie dokladů ani důležité kontakty a mobilní telefon. To vše se vám určitě může hodit.

Myslete i na suvenýry

Jen málokdo se z cest vrací bez suvenýrů nebo dárků pro nejbližší. Vy sami si určitě chcete přivézt pěknou památku, která vám bude připomínat vše dobrodružství, a i vaše rodina či přátelé ocení, že jste na ně pamatovali. Jenže kam všechny ty suvenýry dát, když už tak máte nacpaný batoh? Právě proto byste nikdy neměli jezdit s batohem narvaným k prasknutí, pokud nevíte, že třeba jídlo nebo jiné věci vám postupně ubudou. Stačí volná boční kapsa a problém je vyřešen. A vy také víte, že více, než co se tam vejde, prostě koupit nemůžete.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *