Za hradbami Kremlu v srdci Ruska

Jedno známé ruské přísloví říká, že nad Moskvou je Kreml a nad Kremlem jen bůh. Světoznámý areál je skutečně srdcem Ruska. Místem, ze kterého vládla ruská velkoknížata, carové a carevny a kde dnes úřaduje ruský prezident. Na první pohled vás zaujmou výrazné vnější zdi postavené z červených pálených cihel. Jsou vysoké od 5 metrů až po 19 metrů s celkovou délkou přes dva kilometry. Zdi jsou posíleny dvaceti věžemi. Tak se stal Kreml největší obývaná pevnost v Evropě a současně jeden z největších hradních komplexů na světě.

Kreml byl od roku 1955 znovu otevřen veřejnosti a v roce 1961 se z něho stalo kromě sídla vlády i muzeum. V roce 1990 byl jako první ruský komplex zapsán na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Při vaší návštěvě Kremlu se v první řadě vydejte do Zbrojnice. Rázem se přenesete do života bohatých a slavných ruských carů. Sbírka se skládá z více jak 4000 objektů z období od 12.století do roku 1917. Naštěstí nejvýznamnější z nich jsou vystaveny již ve druhém sále, kdy jsou návštěvníci ještě relativně svěží. Součástí expozice je sbírka tzv. Fabergého vajec, klenotnických miniatur ve tvaru vejce, které ruským carům věnoval geniální klenotník Peter Carl Fabergé. Nejslavnějším kusem celé kolekce je stříbrné vejce s mapou transsibiřské železnice. V jeho útrobách vás ohromí miniaturní zlatý model vlaku s křišťálovými okny a maličkým rubínem místo předního světla.

Pokud máte zájem o prohlídku korunovačních klenotů rodu Romanovců v Diamantové klenotnici, zaměřte se na žezlo samotné Kateřiny Veliké s Orlovovým diamantem na špičce, darem jejího milence hraběte Orlova nebo na její korunu zdobenou diamanty. Určitě si nezapomeňte prohlédnout také Šáhův diamant, který od iránského šáha dostal darem car Mikuláš I.

Během působení italských mistrů architektů vznikaly na konci 15. a na začátku 16. století úchvatné budovy a chrámy, které se v areálu dochovaly dodnes. Určitě navštivte Archandělský chrám, místo posledního odpočinku ruských carů, nebo Zvonice Ivana Velikého.

Dnes je Kreml sídlem ruského prezidenta, a tak se jeho historie tak trochu vrací. Rusko bylo z Kremlu ovládáno po staletí a nejinak je tomu i dnes.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *