Norské fjordy, přírodní klenot Evropy

Obdivujete nedotčenou přírodu, která je navíc obohacena úžasnými fjordy, horami, ledovci, řekami a vodopády tak, až vám z toho půjde hlava kolem? Potom je vaše volba zcela jasná: Navštivte Norsko.

Norské fjordy, přírodní klenot severu, objevili na konci 19. století Evropané, kteří byli fascinováni nedotčenou přírodou a dokonalým lovištěm lososů a pstruhů. Některé z fjordů, které jsou skutečnými mistrovskými díly přírody, jsou pro svou impozantnost a nádheru dokonce zapsány na prestižní Seznam UNESCO.

Když pojedete vlastním vozem, můžete se s prvním fjordem setkat už na Norsko-švédských hranicích – pod Svinesundským mostem. S fjordy se ale nesetkáte jen na pobřeží Norska, ale také ve vnitrozemí v podobě protáhlých jezer, obklopených strmými horami. Na některých místech se v nejužších místech fjordů vytváří velmi silné proudy s víry. Nedaleko města Bodø v severním Norsku najdete dokonce nejsilnější mořský proud na světě. Je dokonce schopen stáhnout 4x denně pod hladinu i lodě v době, kdy se pravidelně vytváří silný vír.

Údajně nejkrásnější fjord na světě je Geirangerfjord, ležící zhruba 7 hodin jízdy z norské metropole Oslo. Tento fjord, lemovaný téměř strmými skalními stěnami, měří na délku 16 kilometrů. Spolu se sousedním fjordem Nærøyfjord, je zapsán od roku 2005 na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.

Nejkrásnější výhledy na tento dech beroucí fjord jsou ze slavné Ornevegen „Orlí cesty“, silnice z Andalsnes do Geirangenu s jedenácti vlásenkovými serpentinami, kde vás chvilkami budou vstávat vlasy hrůzou. Toto pozoruhodné technické dílo bylo postaveno v roce 1952. Zastavte se, jako většina pobledlých cestovatelů, v Orlí zatáčce, odkud je nezapomenutelný výhled na fjord, klikatící se hlubokým údolím pod vámi.

Fjord vás určitě zaujme i množstvím pozoruhodných vodopádů, z nichž nejznámější je Syv Søstre „Sedum sester“ a Friaren Nápadník“, ležící naproti. Legenda praví, že „Nápadník“ se snaží zaujmout některou ze sedmi sester, ale doposud se mu to nepodařilo.

Z Andalsnes do Valldalu vede další smělá norská serpentinová silnice, zvaná Trollstigveien „Cesta Trollů“, která prochází jednou z nejméně obydlených oblastí v Norsku. Cesta je pojmenována podle trollů – horských skřítků. Ti jsou již po několik staletí hrdiny mnoha lidových pohádek, bájí i přísloví. Jejich povaha je prý záludná, zlomyslná a nevypočitatelná. Typický troll má rozcuchané vlasy, dlouhý nos a baculaté bříško. Podle norských pověstí jde o původní obyvatele této severské země, ale i dnešní Norové vědí, že s trolly je stále nutné být zadobře.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *