Svět bez cigaret? Pomalu, ale jistě k tomu směřujeme

Možná to pozorujete i kolem sebe – mladá generace už nekouří tak samozřejmě, jak tomu bylo dřív. Mnozí z nich dokonce považují kouření za odpudivý zvyk, který by se měl zcela vymýtit. Přesto i dnes stále na světě kouří pravidelně skoro miliarda lidí. To, co se jistě na první pohled jeví jako vysoké číslo, znamená však něco docela jiného – počet závislých na nikotinu rok od roku klesá.

Státy po celém světě se již delší dobu snaží vědomě omezovat spotřebu cigaret řadou způsobů. Mezi ty nejčastější patří například vysoká spotřební daň, ale také odrazující obrázky, které jsou doprovázené výrazným textovým upozorněním. Myšlenka začít upozorňovat na rizika kouření se poprvé objevila už v roce 1969 na Islandu, někteří však pochybují o tom, že by takové kampaně měly smysl. Spíše tvrdí, že je třeba cílit přímo na mladou generaci, která ještě kouřit nezačala, a pokud možno ji odradit od toho, aby vůbec začala.

Už žádné cigarety

Z podobné myšlenky vycházela také novozélandská vláda, když koncem loňského roku představila bezprecedentní plán, jak by se Nový Zéland měl proměnit v kompletně nekuřácký stát. Podle návrhu nového zákona by se měla každoročně zvyšovat věková hranice pro nákup cigaret. Zatímco dnes si cigarety na Zélandu koupí každý starší 18 let, od roku 2027 daný limit postupně poroste. Jedná se sice o značně kontroverzní návrh, ale překvapivě vyvolal velmi pozitivní odezvu a podle všeho by se mělo podařit schválit jej ještě letos. Není divu, že se mnoho lidí nevzpouzelo – pravidelně zde kouří jen 11 % dospělých, což odpovídá polovině světového průměru.

Trend ke zlepšení zdraví

Nicméně z dlouhodobého hlediska lze krok Nového Zélandu považovat za poměrně rozumný a je možné, že jej budou následovat i další země. Obliba cigaret totiž již několikátým rokem globálně klesá. Podle WHO aktuálně trpí závislostí na nikotinu zhruba 22 % populace planety, tedy něco málo přes miliardu lidí. V porovnání s rokem 2015 ubylo zhruba 200 milionů kuřáků a předpokládá se, že tento trend bude pokračovat i nadále. Odklon od cigaret je nejvíc patrný v Severní a Jižní Americe, nejvyšší zájem o cigarety naopak přetrvává zejména v rozvojových zemích. Podle statistik pochází 80 % kuřáků ze států s nízkými či středními příjmy. Kouří se tedy nejvíce v Barmě, Bangladéši či Indonésii, kde je to až 70 % mužů starších 15 let.

Cigarety, nemoci a smrt

V roce 2010 vyhlásila Světová zdravotnická organizace globální výzvu s cílem omezit spotřebu cigaret. Je to proto, že není nejmenších pochyb o negativním dopadu kouření na celkové zdraví. Ke státům, jež stejně jako Zéland zvolily poměrně radikální řešení, patří například Velká Británie, která také odsouhlasila ambiciózní plán vytvořit ze Spojeného království plně nekuřácký stát už do roku 2030.

Je jasné, že tyto kroky jsou motivovány zdravotními hledisky, které se ale poměrně promítají také do veřejných rozpočtů. Existují zcela nepopiratelné důkazy, že dlouhodobé užívání tabáku znamená smrtelné riziko. Po celé planetě podlehne následkům kouření ročně až neuvěřitelných osm milionů lidí. Přitom zdaleka ne všichni jsou aktivními kuřáky – až milion z nich má potíže na základě tzv. pasivního vdechování kouře – například sdílejí domácnost s vášnivým kuřákem. A když se uváží náklady na léčbu následků kouření, může se jednat skutečně o astronomické částky, které by se jistě daly zainvestovat lépe.

Podaří se to?

Dnes se na světě prodá 18 miliard cigaret denně a zisky z takového prodeje převyšují 800 miliard dolarů. Blízká budoucnost bez cigaret je proto mnohými považována za nerealistickou. Nicméně i výrobci cigaret a tabáku jsou si dobře vědomi, že musí o svém byznysu začít přemýšlet jinak, aby nakonec neskončili na mizině. Švýcarsko-americký gigant Philip Morris například již oznámil, že právě v Británii přestane v příští dekádě zcela prodávat klasické cigarety. Chce kuřáky motivovat, aby přešli na alternativní způsoby kouření, konkrétně pak elektronické cigarety, jež momentálně tvoří až čtvrtinu tržeb firmy.

Zdravější kouření?

Tzv. e-cigarety jsou stále poměrně novinkou, byť poprvé se na trhu objevily již před dvaceti lety. O jejich nezávadnosti či naopak škodlivosti se pořád vedou spory, ale faktem je, že spotřebitele lákají stále více. Na tzv. vapování již přešlo více než 41 milionů těch, kteří si předtím zapalovali klasické cigarety – jde především o ženy a mladší uživatele. Stále však není jasné, zda je to vlastně krok správným směrem. Mnoho odborníků se naopak domnívá, že vaporizéry mohou být minimálně stejně škodlivé jako klasické cigarety. Více informací najdete například v tomto článku o elektronických cigaretách.

ZDROJ: Wikipedia.cz, https://www.theguardian.com/business/2021/jul/25/tobacco-firm-philip-morris-calls-for-ban-on-cigarettes-within-decade, 100+1 zahraničních zajímavostí

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Irina Iriser: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruka-cigareta-rozostreni-798124/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *