Nudí vás polehávání na pláži? Zkuste tyto netradiční nápady na dovolenou v Evropě

Náš přehled neobvyklých dovolených v Evropě nabízí zajímavé alternativy pro ty, kteří hledají něco trochu jiného, než je válení se u moře. Tyto dovolené nemusí být nutně na odlehlých místech (i když Skadarské jezero v Černé Hoře je rozhodně méně navštěvované turisty), ale umožní vám poznávat své okolí zcela odlišným způsobem a zažít něco úplně nového.

1. Vyměňte Chorvatsko za Černou Horu

Černá Hora nabízí všechny možnosti cyklistiky, pěší turistiky, jízdy na kajaku a návštěvy vinic, které může nabídnout její populárnější soused, Chorvatsko – ale v klidnějším a pořád velmi krásném měřítku. Aktivní dovolená je nejlepším způsobem, jak vyrazit mezi zalesněné hory, vesnice na březích řek, ostrovní kláštery a jezera s leknínovými koberci. Zkuste třeba navštívit oblast okolo Skadarského jezera, kde můžete zažít dokonalou atmosféru vesnického farmářského života a vychutnat si život, který je dnes pro většinu lidí již jen vzpomínkou na historii. Mnoho místních zde nabízí od jara do podzimu pobyty na farmě, kde se můžete případně i zapojit o jejich denních aktivit včetně péče o zvířata nebo plodiny.

2. Naučte se španělsky při pěší túře po Picos de Europa

Členitá krajina a závratné ferraty v pohoří Picos de Europa na severu Španělska jsou dobrodružným turistům důvěrně známé. Procházet se po nich a zároveň se učit mluvit španělsky je však zpestřením průměrné turistické dovolené. Strávíte několik hodin s učitelem španělštiny v učebně, kde si základy jazyka a jeho struktur, a pak se s učitelem a průvodcem vydáte do hor a budete si povídat za pochodu – je to skvělý způsob, jak si zdokonalit konverzaci ve španělštině – přitom vše velmi zábavou a přirozenou formou. Je zde několik možností ubytování v hotelech či penzionech, ale pro úplné ponoření se do španělských reálií se doporučuje ubytování v rodině ve vesnici.

3. Pomozte chránit velryby a delfíny ve Středozemním moři

Vydejte se na dovolenou s pozorováním divoké přírody, která se liší od ostatních. Stravte týden plavbou s ochránci mořského prostředí. Můžete se společně s nimi plavit po vlnách Ligurského moře v severozápadní Itálii, které je domovem velryb a vorvaňů, stejně jako různých druhů delfínů. Můžete zde jako dobrovolník pomáhat se sběrem potřebných dat pro mořský výzkum, a ještě budete mít čas na koupání a prohlídku malebného přístavu, kde bude zrovna ten den loď kotvit. Tyto možnosti se dají běžně najít na různých dobrovolnických stránkách na internetu. Na spoustu takových příležitostí ani nepotřebujete nějaké znalosti či zkušenosti a vystačíte si jen s dobrou angličtinou.

4. Spojte jógu s procházkou v horách

Kombinovaná dovolená spojuje dvě vzájemně se doplňující aktivity. V případě jógy a chůze zjistíte, že túry s průvodcem v rakouských horách nebo vysoko nad skalnatým pobřežím Alicante jsou obohacujícím doplněním vaší vnitřní cesty, na kterou se vydáte na lekcích jógy. Můžete zkusit vybrat některý z holistických retreatů, které se zabývají nejen cvičením jógy, ale také meditací nebo semináři o výživě. Součástí programu je samozřejmě také vynikající vegetariánské jídlo a kontemplativní táboráky ve skvělé společnosti.

5. Pobyt v off-grid hotelu na venkově v Andalusii

Pokud jste již byli na Costa del Sol a myslíte si, že jste Andalusii už poznali, tato dovolená změní váš názor. Andalusie se může chlubit chladnými horskými jezery, řekami a lesy venkovského Altiplano de Granada, které se mohou stát vaší dokonalou kulisou pro pozorování hvězd, jízdu na kajaku, canyoning, rafting a ochutnávku vína. A váš domov pro tuto dovolenou? Vyberte si něco trochu netradičního – co takhle off-grid hotel poháněný solárními panely?

6. Stopujte vlky a losy ve Švédsku

Pro setkání s divokou krásou Švédska nemusíte jezdit daleko. Hluboký temný les Bergslagen leží jen dvě hodiny jízdy od Stockholmu a je domovem největší populace losů, bobrů a vlků v zemi. Tento výlet vás spojí se špičkovými průvodci divokou přírodou, kteří vás vezmou na pádlování po jezeře Storsjön a nepřekonatelným zážitkem se jistě stane noc strávená v táboře ve vlčí krajině, kdy budete sedět tiše u táboráku a naslouchat strašidelnému vytí vlků.

7. Malování na Krétě

Je těžké rozhodnout, co je na této dovolené nejlepší: vstřícní lektoři a průvodci, hotel s bazénem nebo přátelští kolegové/umělci ve vaší skupině. Kromě nabídky strávit krásný čas ve společnosti lidí, kteří mají stejného koníčka, si můžete naplno vychutnat také pěší stezky, které se klikatí v Kissamosu a jeho okolí, kde můžete malovat v plenéru mezi přístavními vesnicemi, starobylými ruinami, plážemi a kvetoucími kopci.

8. Cayaking mezi Elafitskými ostrovy v Chorvatsku

Výlety na kajacích v Chorvatsku prozkoumají některá z nejoblíbenějších míst v Evropě – v tomto případě Dubrovník a Elafitské ostrovy. Mořské jeskyně a tajné zátoky jsou pro vás jako stvořené, když se vydáte pod vedením místních kajakářských průvodců, kteří vás budou držet daleko od rušných přístavů. Brzy se dostanete do rytmu Jadranu: snídaně, kajak, siesta, procházka nebo koupání a pak další odpoledne na kajaku, než se uchýlíte do ostrovního penzionu nabrat síly na další nádherný den na moři.

9. Pátrejte po dávné historii na Peloponésu

Spousta lidí jezdí do Řecka za archeologickými poklady… ale málokdo jim věnuje celý týden. Tato zkušenost jde o několik kroků dál – budete se nacházet daleko od turistického radaru v příběhy opředeném městě Tripolis a budete mít možnost prohlédnout si slavná místa, jako jsou divadla a chrámy v Epidauru, a také ruiny mimo cesty, které vidí málokdo. 

10. Vyfoťte islandskou polární záři

Na výletě na Island se nemusíte na polární záři jen dívat, ale zkuste si ji také vyfotografovat. Polární záře často vypadá na fotoaparátu ještě lépe než ve skutečnosti, protože lidské oko nevidí všechny barvy tak dobře jako dobrý fotoaparát, který v noci zachytí i to, co vám unikne.

Zapátrejte na internetu – snadno najdete řadu nabídek v tomto duchu. A pokud se vám nechce jezdit tak daleko, řadu podobných zážitků najdete i v Česku. Zkuste si pobyt na farmě, kempink v přírodě nebo cokoliv, na co byste sami jen tak nenašli odvahu. Tohle léto bude ve znamení dobrodružství.

ZDROJ: https://www.responsibletravel.com/holidays/unusual-holidays-guide/travel-guide/top-10-in-europe
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mukul Parashar: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-osoba-noc-tmavy-3588650/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *