Aby dovolená přinesla skutečný odpočinek: 5 tipů, jak opravdu vypnout

Už jste se někdy vrátili z dovolené unavenější a vystresovanější než před odjezdem? Možná byste měli přehodnotit svůj přístup k dovolené! Cílem opravdové dovolené (a ne, práce z domova během prázdnin se za dovolenou nepovažuje) je odpočinout si a osvěžit svou mysl a tělo od každodenního stresu.

Zvládání stresu je velmi důležité pro udržení vašeho zdraví, protože je známo, že stres zvyšuje riziko všeho možného, od bolestí hlavy až po vážné stavy, jako jsou srdeční problémy, vysoký krevní tlak, cukrovka, mrtvice a další. I když každodenní stres zvládáte, je důležité využívat příležitosti k delšími odpočinku a dopřát tělu a mysli zaslouženou přestávku k tomu, aby se dalo trochu dohromady.

Zde je několik strategií, které můžete použít, aby se vaše příští dovolená stala relaxačním zážitkem.

1. Naplánujte si relaxační rozvrh

Váš seznam úkolů by se na dovolené neměl prodlužovat. Plánování aktivit je samozřejmě v pořádku, ale snažte se do svého rozvrhu zařadit dostatek volného času. To je důležité z několika důvodů:

  • 1. Umožní vám to improvizovat, pokud objevíte novou aktivitu, které se chcete věnovat.
  • 2. Vytvoříte si tak prostor, aby nečekaná zpoždění a objížďky nezničily celý váš plán.
  • 3. Prostoje jsou cenným zdrojem – využijte dostatek času, který vám zbyl mezi plánovanými aktivitami, k tomu, abyste si v klidu sedli a přečetli si knihu nebo si zdřímli! Jen málo věcí je tak uvolňujících jako čas na zdřímnutí, který doma stěží najdete.
  • 4. Nezapomeňte v tomto rozvrhu zohlednit celou dobu vaší dovolené, včetně času na cestu. Předtím než odjedete na dovolenou, dopřejte si mezi prací a cestou přibližně jeden den doma. Potřebujete trochu času na poslední přípravy před odjezdem a také se lépe naladíte na odpočinek, který si zasloužíte.

2. Vytvořte si realistický rozpočet

Ujistěte se, že je vaše dovolená cenově dostupná. Zní to jako samozřejmost, ale je snadné dívat se pouze na náklady na dopravu a ubytování a zapomenout na další náklady, které se na dovolené objevují. Zjistěte si náklady na cestu, ubytování, stravování, turistické aktivity, nákupy suvenýrů a další očekávané výdaje s dostatečným předstihem. Počítejte s rezervou i pro neplánované výdaje – může se stát, že si zapomenete plavky a budete si je muset koupit až po příjezdu, že se spontánně rozhodnete pro prohlídku okolí s průvodcem nebo že se vám přihodí nehoda se zavazadly či hotelem.

Pokud jste si připravili rozpočet s určitou rezervou pro neočekávané výdaje, nebudete zažívat nárůst stresu pokaždé, když budete muset sáhnout do peněženky. Navíc když budete vědět, které aktivity si můžete dovolit, pomůže vám to zvládnout očekávání vaší rodiny i vaše vlastní.

3. Odpojte se od práce

Je těžké odpočívat, pokud máte neustále na očích e-mail nebo jiné připomínky každodenních povinností. Před dovolenou si naplánujte delegování pracovních povinností tak, aby vám nekazily odpočinek a relax. Nastavte pro svůj pracovní e-mail (a dokonce i pro svůj osobní e-mail, pokud jej používáte k práci) zprávu o tom, že jste na dovolené a zanechte kontakt, na který se lidé mohou obrátit, pokud jejich zpráva vyžaduje naléhavou pozornost. Nejideálnější dovolená je taková, kdy můžete vypnout své “pracovní já” až do návratu, ale to není pro každého reálná možnost.

Pokud není možné, abyste se zcela odstřihli od komunikace související s prací, stanovte si limit času, který denně strávíte prací. Pokud tento čas vyprší a vy obdržíte další e-mail, zvažte, zda na něj nemůžete odpovědět až zítra. Případně si můžete do každého dne stanovit čas určený speciálně pro kontrolu pracovních e-mailů – řekněme, že každé odpoledne budete 30 minut procházet doručenou poštu, odpovídat na vše důležité a pak práci opět odložíte na zbytek večera.

4. Buďte k sobě upřímní

Pokud chcete relaxovat, musíte být k sobě upřímní v tom, co pro vás skutečně představuje relaxaci. Pokud je pro vás trávení času s širší rodinou nebo návštěva přeplněných turistických destinací ve skutečnosti zdrojem stresu, nepomůže vám, když na sebe budete tlačit, abyste se v těchto chvílích cítili uvolněně.

Přiznejte si, že víkend s příbuznými nebo návštěva rušného turistického místa pro vás není relaxací a dopřejte si program, který vám skutečně umožní se uvolnit.

Pamatujte, že dovolená je stejně tak pro vás jako pro členy vaší rodiny. Mnoho rodičů se obětavě stará o to, aby se jejich děti neustále dobře bavily, ale vynechávají čas pro sebe, aby se cítili svěží. Dejte svým dětem dobrý příklad tím, že budete praktikovat péči o sebe a ukážete, jak si rozdělit priority; možná můžete rozdělit své dny mezi venkovní aktivity s dětmi a čas strávený čtením nebo sledováním filmů v hotelu.

5. Vezměte si s sebou uvolněné myšlení

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že k odbourání stresu nedojde zázračně jen proto, že jste v novém prostředí. Začněte si vytvářet uvolněný mentální prostor kolem této dovolené již během jejího plánování. Připravte se na věci, které můžete ovlivnit, ale připomeňte si, že i při sebelepším plánování může dojít k neočekávaným událostem a změnám programu, a to je v pořádku. Zkuste si natrénovat myšlení, ve kterém se dokážete přizpůsobit tomu, co každý den na dovolené přinese. Vyvíjení dalšího tlaku na sebe, abyste si odpočinuli, vytváří další stres, což je samozřejmě zcela kontraproduktivní.

ZDROJ: https://www.tricitymed.org/2017/12/5-tips-actually-relaxing-vacation/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Rebeca Gonçalves: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/more-osoba-plaz-svatek-1770310/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *