Soudit se můžete o cokoliv. Tyto bizarní případy jsou toho důkazem

Co je typické pro Spojené státy? Každého jistě napadne něco. Určitě by nikdo neodporoval, kdybychom řekli, že jsou to hamburgery, hranolky a kultura nezdravého jídla. Mnozí si Ameriku spojují i s velkými sny a novými možnostmi, jiní zase jako multikulturní území, kde je pravda vždycky relativní. Ale USA drží ještě další prim – snad nikde jinde na světě nevznikají tak bizarní žaloby a soudní spory jako právě tam. Dnes se podíváme na některé z nich, nad kterými doslova zůstává rozum stát.

Ani po smrti nemáte klid

Čekání na spoj se změnilo v noční můru v americkém Illinois, když osmnáctiletý Hiroyuki Joho spěchal uprostřed prudkého lijáku na vlak a nešťastnou náhodou mu vběhl přímo do cesty. I takové tragédie se občas stávají. Vlak jel rychlostí přes 100 kilometrů v hodině a souprava mladíkovo tělo doslova rozcupovala na kusy. Některé části jeho těla byly dokonce odmrštěny až do vzdálenosti několika desítek metrů. A co čert nechtěl, právě tyto ostatky zasáhly Gayane Zokhrabovou stojící na peronu a způsobily jí zranění ramene, zápěstí a nohy. V evropských podmínkách by se nejspíš podobná situace brzy zapomněla a i zraněná paní by si snad odnesla jen nepříjemné vzpomínky na poměrně nezvyklé zranění. Ale v Americe to funguje jinak. Paní Gayane Zokhrabová naznala, že útrapy jí vlastně způsobil nebožtík, a po nějakém čase zažalovala jeho rodinu. Nižší soud se bizarní žalobou odmítl zabývat, avšak podle odvolacího soudu měl Joho předvídat, že jej vlak zabije a jeho ostatky někoho potenciálně zraní. Trochu bizarní závěr, nemyslíte?

Příliš horká káva

O tomto incidentu se dokonce mluvilo i na našem kontinentu jako o jednom z nejpodivnějších případů moderního soudnictví. Tento případ se odehrál v roce 1992 v americkém městě Albuquerque. Tehdy téměř osmdesátiletá Stella Liebecková si zajela k okýnku fastfoodu McDonald’s koupit kávu. Později si chtěla nápoj vychutnat a sundala víčko, jenže z neopatrnosti si kávu vylila do klína. Popálila si rozkrok a samozřejmě to bylo velmi bolestivé. Se zraněními strávila nešťastná žena osm dní v nemocnici a následně se musela ještě dva roky léčit. A i když byla paní Liebecková již v pokročilém věku, rozhodně nechtěla nechat celou záležitost jen tak. Později známý řetězec zažalovala s tím, že káva byla příliš horká na to, aby se mohla podávat lidem. A nakonec vytrvalá zákaznice vysoudila v přepočtu na dnešní ceny téměř 115 milionů korun. Slušný výsledek, ne?

Když se ztratí kalhoty

Každý z nás má v šatníku nějaký oblíbený kousek a americký soudce Roy Pearson zřejmě opravdu miloval své kalhoty. Bohužel se ale stalo to, že se jeho oblíbené kalhoty při čištění v čistírně někam zatoulaly a Pearson je dostal se zpožděním. Navíc vrácené kalhoty údajně nepoznal a tvrdil, že nejsou jeho. A nebyl by to správný americký soudce, kdyby se nesoudil o vzniklou škodu. Požadoval náhradu ve výši tisíce dolarů, které se od čistírny ale nedočkal, a tak celou věc poslal k soudu. V rámci soudního řízení žádal kompenzaci ve výši asi dvou miliard korun, ale nakonec prohrál. Nepředložil totiž přesvědčivé důkazy, že vrácené kalhoty skutečně nejsou jeho.

Vtipkovat se nevyplácí

Možná vás také občas zláká účast v soutěži, kde se nabízí nějaké pěkná cena – třeba nové auto. A podobně na tom byla i Američanka Cathy McGowanová, jež se rozhodla zavolat do soutěže rozhlasové stanice Radio Buxton. Podle informací se tam totiž mohlo dát vyhrát zcela nové auto Renault Clio. Na otázky odpověděla správně a už se těšila, jak si v novém voze odjede domů. Jenže ukázalo se, že se celou dobu jednalo pouze o žert, a namísto skutečného auta dostala překvapená žena pouhý malý model auta. Cathy si však podobné jednání odmítla nechat líbit a hnala případ k soudu. Ten jí dal nakonec za pravdu s tím, že na velikosti skutečně záleží. Stanice pak musela ženě vyplatit v přepočtu téměř milion korun – načež zbankrotovala.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *