Zwinger, německý Louvre, stojí jen kousek od Čech

Německé město Drážďany leží jen pár kilometrů severně od českých hranic. Když se kulturně milovní Češi chtějí podívat do nějakého světově proslulého muzea a nechtějí, nebo nemohou, cestovat přes velkou část Evropy do pařížského Louvre nebo petrohradské Ermitáže, je drážďanský Zwinger ideální alternativou pro návštěvu.

Zwingwer je postaven na místě, kde v minulosti stávalo městské opevnění. Byl postaven během období slávy města v 18. století a zničen, stejně jako 80 procent města v roce 1945 při jednom z nejkrutějších náletů 2. světové války. Prakticky ihned po válce začaly práce na rekonstrukci Zwingeru, které byly dokončeny až v roce 1963. V roce 2002 jen zázrakem unikl ničivým povodním.

Příhodně zvaný panovník August II. Silný, saský kurfiřt, byl velkým obdivovatelem rozmarného životního stylu francouzského krále Ludvíka XIV. a proto si po jeho vzoru nechal postavit palác Zwinger, který pak sloužil pro jeho kratochvíle. Konaly se zde maškarní zábavy, divadelní představení i jezdecké slavnosti. V jedné části byla dokonce exotická oranžerie s pomerančovníky. Později však byly reprezentativní prostory Zwingeru využity pro obrazárnu. Zwinger tak ztratil obytnou funkci a začal sloužit jako galerie. August II. Silný zařídil galerii natolik pozoruhodnou sbírkou umění starých mistrů, že historikové umění srovnávají Drážďany 18. století s Florencií nebo Benátkami. Dnes se Zwinger řadí mezi nejvýznamnější světové galerie.

Výkladní skříní Zwingeru je bezesporu Galerie starých mistrů, ve které je vystaveno asi 750 obrazů. Většinou se jedná o původní sbírky saských kurfiřtů. Můžete zde vidět na vlastní oči některé světově proslulé obrazy od slavných malířů : Sixtinskou madonu od Raffaela Santiho, Spící Venuši od Giorgioneho nebo obraz od Petera Paula Rubense Nymfa a satyr. A to je jen pár hlavních děl.

Zbrojnice zase nabízí fantastickou sbírku zdobené zbroje a zbraní, zatímco slavná sbírka porcelánu je věnována mimo jiné modrobílému porcelánu z období dynastie Ming a míšeňskému porcelánu z nedaleké porcelánky. V jedné ze síní naleznete pouze míšeňský porcelán ve tvaru malých soch zvířat. Turisté většinou ocení pávy, lvy nebo opice.

Než začal August II. silný sbírat umělecká díla, sbíral ženy. Říká se, že jeho životem prošel houf 300 přítelkyň. Vznešený vladař nechal postavit pro sebe Taschenbergpalais. Toto velkolepé barokní hnízdečko lásky, kde by se teoreticky mohly ubytovat všechny jeho přítelkyně, bylo kompletně zničeno při kobercovém náletu v roce 1945, až z něho zbyla pouze doutnající troska. Na stejném místě vyrostl jako Fénix z popela Kempinski hotel Taschenbergpalais, bezpochyby nejromantičtější a nejluxusnější hotel široko daleko.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *