Moldavsko, vinice východní Evropy

Vydejte se s námi na krátkou exkurzi do Moldavské republiky, nejodlehlejšího a nejchudšího koutu Evropy. Přesto, že se český turista Moldavii většinou vyhýbá, má tato malá země co nabídnout. Tato „vinice východní Evropy“ nabízí především vynikající vína, které se kvalitou vyrovnají renomovaným západním vinařským oblastem se skvělým bonusem – jsou totiž výrazně levnější.

V hlavním městě Kišiněvu si můžete projít hezkými parky, místní historické vinné sklepy jsou nejdelší v Evropě, můžete obdivovat skalní kláštery či pravoslavné kostely nebo se vykoupat v letovisku Vadul lui Voda..

V dobách SSSR bylo Moldavsko „zahradou Sovětského svazu“, kde se ve velkém vyráběla a zpracovávala zelenina a ovoce. Po rozpadu SSSR v roce 1991, kdy získala Moldavská republika samostatnost, ztratila země většinu ruských trhů. V současnosti pomalu buduje nové obchodní kontakty, které by měly posunout zemi z nejnižších pozic světové ekonomiky.

Při pohledu na mapu zjistíte, že Moldavsko svým tvarem připomíná hrozen vína. A právě víno je tím největším bohatstvím Moldávie. V nejznámější Moldavské vinařské oblasti Cricova, ležící asi 15 km od hlavního města Kišiněva, najdete až 60 km vinných sklepů, s milionem lahví vína. Nejstarší jsou již z roku 1902. Díky mírnému kontinentálnímu klimatu i rozmanitosti místních půd se v Moldavsku daří jak evropským odrůdám, jako je Sauvignon, Cabernet , Muscat, ale i místním vínům. Velkou výhodou je i fakt, že vinařské oblasti Moldavské republiky se nacházejí na stejné zeměpisné šířce jako vyhlášené vinařské regiony ve Francii – Bordeaux a Burgundsko.

Z pohledu českého turisty je určitě příjemné navštívit malou moldavskou vesničku Huluboia v jižní části země, kde žije česká komunita. Huluboia není tak známá jako podobné vesnice s českou menšinou v rumunském Banátu, přesto si zaslouží pozornost. Několik desítek lidí s kořeny v bývalém českém království tu stále udržuje staré zvyky a způsob života, které v dnešní České republice již téměř vymizely.  V hale školy si zase můžete přečíst celý text české hymny nebo si můžete nechat zahrát české písničky od místní kapely, která je má stále ve svém repertoáru.

Příjemně unaveni z vynikajícího domácího vína můžete přespat v místních rodinách, které vám vytvoří příjemnou domácí atmosféru skoro za hubičku. Jazykovou bariéru neřešte, jejich čeština je stále ještě plně srozumitelná.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *