Neseďte tento víkend doma: Kam vyrazit do Budapeště a co vyzkoušet

Přemýšlíte, jak využít krásné jarní víkendy? Je škoda strávit je doma za počítačem nebo nudnou vycházkou po okolí, které znáte jako své vlastní boty. Jen co by kamenem dohodil se nabízí široké možnosti, jak využít dva volné dny naplno, navštívit krásná místa, pokochat se dech beroucí architekturou a seznámit se s novou kulturou.

Řeč je o Budapešti, hlavním městu Maďarska, které je pro návštěvníky z Čech snadno dostupné jak autem, tak i třeba autobusem nebo vlakem. Jedná se o trochu zapomenutý klenot mezi evropskými hlavními městy, který však ani omylem není nezajímavý. Naopak, Budapešť má rozhodně co nabídnout – a je jedno, jestli vás zajímá historie, jídlo, kultura nebo jen atmosféra a zábava. Pro každého se tu něco najde.

Objevte historické srdce města

Budapešť je příhodně rozdělená na dvě poloviny, které protíná majestátní Dunaj. Západní část, Buda, může nabídnout především historické ulice, muzea a rozsáhlé parky. Najdete zde i hrad, který celé oblasti dominuje a je rozhodně místem, které byste neměli vynechat. Nechte se ohromit jeho barokní nádherou, v jarním počasí vynikne i překrásný výhled na celé město, který odtud máte šanci zakusit.

Připravte se na to, že Budapešť se v posledních pár letech stala oblíbeným turistickým místem. Pokud tedy hledáte odpočinek od davů a všudypřítomných selfíčkářů, toto nebude to pravé místo pro vás. Na druhou stranu i mezi budapešťskými památkami se dá najít klid a pohoda. Malé uličky vinoucí se nahoru a dolů nabízí řadu příležitostí zapadnou do jedné z místních kavárniček či restaurací a ochutnat místní speciality. Proto nevadí, když se vám podaří natrefit zrovna na deštivý víkend, nudit se nebudete ani tak. V žádném případě ale nevynechejte Rybářskou baštu. I přes svůj nepříliš romantický název vás tato stavba ohromí architekturou, která se vyloženě hodí do pohádkového příběhu s princem a udatným rytířem.

Klenot východní Evropy

Na oběd vyrazte na místní tržnici, kde se zakousněte do něčeho tradičního. Guláš, klobásky, pálivá jídla… Pokud vám to zní jako rajská hudba, pak je Budapešť místem, které uspokojí vaše chuťové pohárky. Odpoledne je čas vyrazit na východní část Dunaje a konečně zjistit, co je zač ona majestátní bílá budova, kterou jste celou dobu obdivovali z druhého břehu. Není to nic méně důležitého než maďarský parlament. A skutečně patří ke skvostům evropské architektury.

V žádném případě nevynechejte procházku okolo Dunaje, kterou můžete příhodně zakončit na nejstarším mostu přes Dunaj Szechényi Lánchíd. Pokud vás zajímá i sakrální architektura, neměli byste zapomenout na baziliku sv. Štěpána, největší kostel v celém Maďarsku. Večer pak musíte do jednoho z mnoha místních barů. I když sami možná alkoholu ani divoké zábavě neholdujete, kdo nebyl v Budapešti v baru jako by tam nebyl vůbec. Stačí jen sledovat, jak se baví místní a nasávat jejich horkokrevnou náturu. A když to na vás bude příliš, vždycky se můžete odebrat zpět do vašeho hotelu.

Relaxace, která léčí

Neděle musí být pohodová. Pokud se vám po včerejším náročném dni ještě chce chodit, můžete si hned po ránu vyšlápnout na kopec Géllert. Odtud jsou ty nejkrásnější výhledy na Budapešť a celé město je tu jako na dlani. Ideální místo, kde svou návštěvu zdokumentovat do rodinného alba. Najdete zde i řadu soch či památníků připomínajících důležité historické momenty nebo osobnosti maďarských dějin. A poté už je čas vyrazit do lázní. Pokud něco Maďaři opravdu umí (kromě pálivého jídla), pak jsou to jejich vyhlášené koupele. V Budapešti jich najdete nepřeberné množství. Od levnějších pro ty, kteří nevyžadují žádný luxus až po zlatem vyzdobené mramorové sály, kde se podává kaviár a šampaňské. To, že jsou tyto horké prameny léčivé a pomohou vám s celou řadou zdravotních potíží, ale platí univerzálně. Kde jinde zakončit nádherný víkend než zde a vrátit se domů odpočatí a připravení na další pracovní týden.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *