Chianti, kraj, který vám vezme dech

Chianti je nejkrásnější a nejvýznamnější vinařský region v Itálii, který dává světu vynikající červená vína. Oblast se táhne srdcem Toskánska mezi Florencií a Sienou. Výroba vín se zde datuje již od Etrusků, předchůdců Římanů. Kraj je opravdovým požehnáním pro všechny, kdo milují pomalé, klidné výlety za dobrým vínem. Nádherná krajina jako z pohlednice umocňuje atmosféru zastávek na spontánní ochutnávky. I zapřisáhlé řidiče přivede do transu. Stará cesta Via Chiantigtogina spojuje pás vinařským měst, která jsou roztroušena po celé oblasti lesnatých hor, středověkých hradů, kamenných statků a vinařství, kudy kráčela historie. Po cestě narazíme na jména malých neznámých výrobců s lokální působností nebo i na renomované značky, jako Antinori, Frescobaldi a Ricasoli.

Na místě, které snad ani nemůže být malebnější, sídlí malý rodinný podnik Castello di Volpaia, pocházející již ze 14. století. Proto není jistě náhodou, že zde se vyrábějí v pravdě prvotřídní vína. Všechna zdejší vína vám budou nejlépe chutnat, když je přechutnáte hned vedle vinice, na které hrozny rostou.

Hned za dalším kopcem leží San Gimignano, které přitahuje cestovatele už po staletí. Jeho typické panorama zaujme čtrnácti středověkými věžemi z 12. a 13. století. To je ale pouhý zlomet z původního odhadovaného počtu sedmdesáti věží. Pokuste se sem dorazit v podvečer, kdy již odjeli turistické autobusy a město se vrací do své poklidné atmosféry. Potom si vystupte v paláce Palazzo del Popolo na 36 metrů vysokou věž Torre Grossa, která je nejvyšší věží ve městě. Z ptačí perspektivy si odsud můžete prohlédnout město a další věže či údolí Val d´Elsa v pozadí. Poté se usaďte v některé z místních restaurací a dejte si skleničku Chianti. Zážitek z prožitého dne bude dokonalý.

Poblíž, na dvou sousedních náměstích, se každé léto odehrává kulturní program, který pod širým nebem nabízí vše od baletu po operu. Představte si tesklivé melodie Toscy vznášející se nad středověkými hradbami San Gimignana…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář