Lurdy, nejposvátnější evropský svatostánek

Jihofrancouzské městečko Lurdy, nedaleko hranic se Španělskem, není třeba podrobně představovat. Staly se slavné již v roce 1858, když se tehdy 14leté negramotné dívce Bernadette zjevila Panna Marie. Ta ukázala dívence zapomenutý léčivý pramen a vyzvala ji, aby na místě setkání nechala postavit kostel. Voda již údajně druhý den uzdravila prvního nemocného.

Brzy se Lurdy, díky zázračnému léčebnému prameni, staly nejposvátnějším evropským poutním místem, které navštíví ročně kolem šesti milionů poutníků. Největší událost, která začala lákat davy zvědavců byl zázrak, kdy od narození slepý muž začal vidět krátce poté, když si omyl tvář a oči z léčebné vodě. Lurdy navštíví nejen turisté, ale zejména invalidní nebo těžce nemocní, kteří doufají v zázračné uzdravení. Na světě předčí Lurdy ve víře k uzdravení snad jenom Betlém a řeka Jordán.

Zajímavé jistě je, že i když vytékající pramen v jeskyni má mít léčebné účinky, odborné rozbory nikdy neprokázali přítomnost jakýchkoliv léčivých prvků. Přesto se do Lurd stále hrnou zástupy ve víře, že zdejší pramen a zázračné místo zjevení, je uzdraví. Přitom mezi návštěvníky můžete spatřit i turisty z nekřesťanských zemí, jako je Japonsko nebo Saúdská Arábie. Zkrátka naděje na uzdravení umírá poslední.

Lidé si s sebou přinášejí lahve, které plní pramenitou, údajně léčivou vodou nebo stojí trpělivě ve frontě, aby se na minutu ponořili do studené zázračné vody, která je zbaví všech neduhů. Vozíčkáři a ti vážně nemocní mají přednost.

Tvrdí se, že uzdravených je přes 7 000 lidí, „úředně uznaných“ vyléčených je pouhých 68. Je však třeba brát v úvahu, že lékaři jsou k těmto zázračným uzdravením značně skeptičtí. Přesto i oni museli v roce 1989 uznat, že uzdravení mladé dívky Delíziy Cirolli se nedá jinak, než zázrakem, vysvětlit. V deseti letech se u dívky objevil na kosti zhoubný nádor, který ji trápil stále víc a víc. Dva měsíce po návštěvě Lurd se dívka probudila a cítila se zdravá. Odborné lékařské vyšetření poté ukázalo, že nádor zmizel. Dodnes pro to nemají lékaři žádné vysvětlení ….

Pokud si někdo zdravý chce Lurdy prohlédnout, moc času mu to nezabere. Všechny „atrakce“ jako jeskyně, katedrála a léčivá voda, jsou umístěny na celkem malém prostoru. Městečko v podhůří Pyrenejí vás určitě zláká svou tajemností, tu kromě zázračného pramene posilují ještě příslušníci řádu Johanitů. Lze je potkat skoro všude, stejně jako stánky nabízející suvenýry v podobě svíček, růženců a pochopitelně zázračné vody, často ve zdobených flakónech. Tu si můžete nechat poslat i poštou. Každoročně se do celého světa, přirozeně že za tučný peníz, expeduje až 100 000 lahví.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *