Avignon, město papežů

Pozorný čtenář se určitě hned na začátku ptá sám sebe: co to je za hloupost. Vždyť město papežů byl odjakživa Řím, resp. Vatikán! Ano, to byla pravda až do počátku 14. století. Tehdy francouzský král Filip IV. Sličný (to je právě ten, kdo má prsty ve zrušení bohatého Templářského řádu) přesvědčil papeže Klementa V., aby opustil Vatikán a přestěhoval se do Avignonu. Chtěl mít papeže prostě pod kontrolou. Až do roku 1377 zde poté sídlilo pět papežů a když se potom papežové vrátili do Vatikánu, sídlili zde ještě dva vzdoropapežové.

Po celé 14. století zdejší papežové město úžasně zvelebili a opatřili novými hradbami. Kromě papežského dvora zde žila a působila řada umělců, hudebníků i učenců. Zdejší papežská knihovna byla tehdy s 2 000 svazky největší v Evropě. Díky tomu, že historické jádro města je dobře zachované včetně kompletních městských hradeb s mnoha věžemi a branami, bylo již v roce 1995 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Místní vrcholnou památkou na slavné 14. století je především Papežský palác. Svojí úctyhodnou rozlohou 1,5 km² je největším gotickým palácem na světě. Můžete navštívit 25 místností včetně kaple, soukromých apartmánů papežů vyzdobených úchvatnými freskami nebo velký audienční sál o délce přes padesát metrů. Bohužel za francouzské revoluce byla její nádhera vyrabována. Budete muset zapojit trochu fantazie, abyste si mohli představit luxus, s jakým se v něm kdysi žilo. Budete-li pozorní, určitě vám neunikne sedící socha českého krále a římského císaře Karla IV, který zde byl, společně se svým otcem Janem Lucemburským, na pozvání zdejšího papeže Jana XXII.

Slavný Avignonský most, symbol Avignonu, byl původně 900 metrů dlouhý a měl dvaadvacet mostních oblouků, spojující historickou část s rychle se rozvíjejícím Novým městem. Dnešní podoba, torzo se čtyřmi oblouky, je ze 17. století, kdy jej částečně zničila velká povodeň.

Při vaší návštěvě Avignonu rozhodně ochutnejte něco z místní gastronomie a potěšte se douškem lahodných vín Côtes du Rhône. Když navštívíte velký krytý trh Les Halles, dokonale se seznámíte s ovocem, zeleninou, vůněmi, olivovým olejem a dalšími kulinářskými specialitami Provence. Navíc každou sobotu můžete využít rad velkých avignonským šéfkuchařů. Avignon se také nazývá „hlavní město vín Côtes du Rhône“ a proto využijte nabídky široké škály těchto vín, třeba ve stáčírně přímo v paláci.

Na závěr si dovoluji připojit jedno doporučení. Pokud navštívíte Avignon v polovině léta, uvidíte, jak ulice ožívají hudebním a divadelním festivalem. U vzniku Avignonského festivalu v roce 1947 stojí slavní Jean Villar a Gerard Philippe.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *