Belgický Gent, fascinující kulturní koktejl a starobylé pivnice

Belgické město Gent leží v provincii východní Flandry, přibližně 55 km severozápadně od Bruselu. Za své jméno vděčí pravděpodobně Keltům, kteří město nazývali „Ganda“, což znamená soutok řek. Malebné město Gent totiž leží na soutoku dvou řek, Leie a Šeldy.

Gent má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Ve středověku patřilo k nejbohatším městům Evropy to především díky obchodu. Hlavním vývozním artiklem bylo sukno, do jehož výroby byla zapojena většina tehdejších obyvatel. A že jich tu v té době bylo! Tehdy měl Gent na 65 tisíc obyvatel, což představovalo počet srovnatelný s tehdejším Londýnem. Pro svou krásu bylo pro změnu srovnáváno dokonce s Paříží. Dnes v něm najdete nejvíce chráněných historických památek v celé Belgii, v čele s působivou zvonicí Belfort, starým hradem flanderských hrabat nebo majestátní Katedrálou sv. Bavona, která ukrývá jedno z nejvýznamnějších děl světového malířství, tzv. Gentský oltář. Pokud budete mít možnost Gent navštívit, rozhodně neváhejte.

Již zmiňovaná zvonice Belfort, je určitě jedna z předních gentských dominant. Podobné zvonice najdete v mnoha belgických městech a obvykle platí jednoduché pravidlo, že čím je zvonice vyšší, tím bohatší dané město kdysi bývalo. Gentská zvonice to dotáhla až na úctyhodných 95 metrů! Výstup na věž je díky výtahu umožněn výtahem. Budete odměněni dechberoucím pohledem na Gent z ptačí perspektivy.

Gent je také bohatý na různé legendy. Jedna z těch nejzajímavějších se váže ke stavbě zvané Ďáblův hrad, který se nachází kousek za ústřední gentskou katedrálou svatého Bavona. Pozoruhodná novogotická budova byla údajně sídlem dávného rytíře Gerarda. Jedna z legend tvrdí, že se mu přezdívalo Ďábel proto, že po sňatku vraždil svoje manželky, aby si co nejdříve mohl vzít další.

Ještě důležitějším hradem v Gentu je tzv. Hraběcí hrad, mohutná kamenná stavba s 26 baštami, kterou si nechala ve 12. století postavit mocná flanderská hrabata. Tento hrad doporučuji při vaší návštěvě města navštívit. Uvnitř uvidíte mimo jiné i sbírku hrozivě vyhlížejících středověkých mučicích nástrojů.

To nejlepší z historických skvostů na závěr. V gentské katedrále svatého Bavona se nachází jeden z největších uměleckých pokladů v Evropě – tzv. Gentský oltář s motivem Klanění Božímu Beránku od bratrů van Eyckových. Historikové umění se dodnes přou o to, který z bratrů namaloval, kterou z částí. Na základě latinského nápisu na oltářním rámu se má za to, že dílo pravděpodobně navrhl a rozpracoval starší Hubert a po jeho smrti dokončil mladší a slavnější Jan. Celková rozloha oltáře je 25 metrů čtverečních a tato plocha na dubových deskách je pomalována milimetr po milimetru. Dílo obsahuje několik různých výjevů, mimo jiné celkem 284 postav a 47 různých druhů rostlin. Vše je dovedeno až do mikroskopických detailů – na detailní malbu používal van Eyck štětec tvořený jedinou koňskou žíní!

Dílo mělo za oněch téměř šest set let namále mnohokrát a jeho historie byla značně bouřlivá. Přitahovalo mocné krále a diktátory, uniklo několika požárům i protestanským bouřím, pokusům o zničení i odstraňování „nemravných“ částí. Uměnímilovný Napoleon nechal některé části oltáře odvézt do Paříže a mnoho nechybělo k tomu, aby byl oltář zničen nacisty. Adolf Hitler chtěl dílo získat pro své muzeum v Linci a na sklonku války bylo společně s dalšími uměleckými poklady nacisty málem zničeno v salcburských šachtách. Gentský oltář však nakonec všechny bouře zdárně přežil a dnes jej můžete v klidu obdivovat s tisíce dalšími návštěvníky.

Po namáhavém putování si určitě zasloužíte občerstvení s tím nejlepším, co je v Belgii k dispozici. Za pravým belgickým pivem se můžete vydat do některé z typických gentských hospod ve starobylém stylu. A třeba tu potkáte zvoníka Bellemana – kuriózní gentskou postavičku s bílými vousy a v modré uniformě. Belleman je považován za odborníka na místní lokály. Kontroluje, co se v jaké hospůdce děje, vyhlašuje novinky a samozřejmě osobně zkouší kvalitu nabízeného moku. Je jednou z největších gentských atrakcí a každý si s ním chce přiťuknout. Až ho potkáte i vy, připijte si s ním třeba na Gent-úžasné město, které vám nabídne ty nejkrásnější zážitky.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *