Chiemsee, oblíbené výletní místo němců

Nádherné alpské jezero Chiemsee se nachází v překrásné krajině ohraničené alpskými vrcholy mezi Mnichovem a rakouským Salzburgem. Jednomu z největších bavorských jezer o rozloze úctyhodných 80 km2 se přezdívá „Bavorské moře“. Po Bodamském jezeře a jezeře Muritz je totiž třetím největším jezerem v Německu. Místy má hloubku až 70 metrů, ale jeho dno se neustále zanáší. Vědci se domnívají, že za několik tisíc let zanikne úplně.

Voda v jezeře je poměrně studená, a proto je vyhledávaná hlavně mezi milovníky plachtění nebo windsurfingu. Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky. Podél jezera vede vzorně upravená cyklostezka dlouhá přes 70 kilometrů.

Přímo na jezeře leží čtyři ostrovy. Ten největší z nich, Herreninsel neboli Mužský ostrov dostal název podle mužského benediktinského kláštera, který svým založením v druhé polovině 8. století patří mezi nejstarší kláštery v Bavorsku. Největší atrakcí ostrova je bezesporu honosný zámek Ludvíka II., Herrenchiemsee. Král jej nechal postavit jako místo odpočinku s nádhernými zahradami. Přitom se nechal inspirovat francouzským zámkem Versailles. I když původní plány byly částečně redukovány, je Herrenchiemsee jedním z nejpůsobivějších zámků nejen v Bavorsku, ale i v celém Německu. Dnes je celý ostrov udržovaný jako park, kdy přes 60% plochy zaujímá les.

Menší ze dvou hlavních ostrovů je Fraueninsel, neboli Ženský ostrov. Zdejší klášter z druhé poloviny 18. století se chlubí bílou, samostatně stojící zvonicí, která je dominantou celého ostrova. Zajímavé je, že na ostrově nejezdí auta. Kromě turistů, kterých přijíždí na toto idylické místo skutečně hodně, patří ostrov hlavně zde působícím jeptiškám. V klášterním kostele provozují jeptišky i obchod, kde je možně si zakoupit, jako jsou alkoholické likéry, bylinné bonbony, víno nebo přírodní kosmetika.

Mezi ostrůvky a přístavními městy je zajištěna lodní doprava. Ta má již tradici od roku 1845 a je stále vedena stejnou rodinnou firmou. Zvlášť oblíbená je plavba nostalgickým parníkem „Ludwig Fessler“ z roku 1926. Loď vás spolehlivě přenese do „starých zlatých časů“.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *