Poznejte 8 nejkrásnější hradů a zámků Česka

Kde jinde prožít pohádku než v České republice? V naší krásné zemi se totiž dle některých průzkumů nachází celkově nejvíce hradů a zámků v Evropě, více než 2000! Vydejte se po půvabných venkovských cestách, přes lesy, louky a háje k zámkům, které v mnohém mohou připomínat pohádkové destinace, které vám vyrazí dech. Objevte paláce vhodné pro krále, půvabné zámky a starobylé středověké věže. Zde jsou ty nejlepší hrady a zámky v České republice, které můžete během svého výletu navštívit!

1. Zámek Hluboká

Zámek Hluboká je jako z obrázku, a tak není divu, že patří k nejoblíbenějším zámkům v České republice! Úchvatný bíložlutý zámek se nachází v srdci Jihočeského kraje a je považován za “nejkrásnější” ze všech českých zámků. Zajímavostí je, že je replikou anglického hradu Windsor. Díky bílé fasádě, věžičkám, věžím a elegantním růžovým zahradám, které zámek obklopují, není těžké si představit, že zde žije královská rodina, a klidně i ta britská. Tento zámek na to rozhodně má parametry. Hrad má 140 místností a 11 věží. Rozhodně doporučujeme objednat si prohlídku, abyste si návštěvu zámku Hluboká užili naplno.

2. Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn se nachází pouhých 40 minut jízdy autem od Prahy a je jedním z nejznámějších českých hradů! Objevte půvabnou vesničku Karlštejn s gotickým hradem, který se tyčí na kopcích porostlých hustými lesy. Hrad si nese bohatou historii, a i v rámci českého kulturního dědictví zastává zcela zásadní roli. O jeho jedinečné historii se můžete dozvědět vše, když se zúčastníte prohlídky s průvodcem. Je však vhodné objednat se na ni dostatečně dopředu, protože zejména v sezóně bývá opravdu plno. Díky své poloze na kopci je odtud úžasný výhled na českou krajinu.

3. Pražský hrad

Nemůžeme zmínit české hrady a zámky, aniž bychom vynechali Pražský hrad, který je známý tím, že je jedním z největších hradů na světě! Ve skutečnosti je tak impozantní, že se díky své velikosti dostal do Guinnessovy knihy rekordů. V areálu se nachází řada budov, které můžete navštívit a které dohromady tvoří celý hradní komplex.

4. Zámek Lednice

Lednický zámek je dalším z krásných zámků v České republice, který získal status kulturního dědictví UNESCO. Tento zámek má anglický styl a dekorační práce jsou skutečně velmi precizní a propracované. Projděte se mezi tulipánovými zahradami, ztraťte se v bludišti, prohlédněte si honosné sály a představte si, jaké historické hostiny se zde mohly konat.

5. Zámek Český Krumlov

Český Krumlov je druhým největším hradem v České republice a při své cestě ho rozhodně musíte vidět. Projděte se starým městem Českého Krumlova zapsaným na seznamu UNESCO, projděte se dlážděnými uličkami a mezi domy s oranžovými střechami. Zámek má i jedinečné padací mosty, hradní příkopy a hradní věže, které vás přenesou do minulosti. Vydejte se na některou z prohlídkových tras, abyste se dozvěděli více o historii českokrumlovského zámku a objevili jeho nádherné interiéry a zahrady. Nezapomeňte vystoupat po 150 schodech na vrchol věže! Zažijete neuvěřitelný panoramatický výhled na středověké město a řeku pod ním.

6. Hrad Bouzov

Hrad Bouzov je jedním z nejromantičtějších hradů v České republice, který se nachází na střední Moravě uprostřed odlehlých kopců a lesů. Díky svým pohádkovým vlastnostem se hrad stal národní kulturní památkou a také kulisou mnoha českých filmů. Představte si draky, rytíře, věže a hladomorny, které na tomto hradě doslova ožívají. Obdivujte interiér hradu ze 14. století, objevte rytířský sál, starobylá umělecká díla a legendární strážní věž hradu Bouzov. A ještě lépe, přidejte se k prohlídce a poznejte fascinující historii hradu; za 2. světové války byl dokonce obsazen nacisty!

7. Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn stojí na strmé skále vysoko nad vesnicí a je postaven pod úhlem, díky kterému vypadá, jako by se nakláněl. Tyto křivé zdi a věžičky však patří k jeho kouzlu; opravdu si budete připadat, jako byste navštívili jeden z nejstarších hradů v České republice. Na výběr je spousta prohlídkových tras. Můžete například absolvovat i takovou, která vás zavede do podzemí strašidelných sklepení hradu!

8. Zámek Litomyšl

Objevte zámek Litomyšl: renesanční zámek z bílých cihel, který nadchne svými klenbami, kolonádami a krásnými nádvořími. Není divu, že díky těmto neuvěřitelným prvkům byl litomyšlský zámek v roce 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

ZDROJ: https://www.roadaffair.com/best-castles-in-the-czech-republic/
ZDROJ obrázku: Fotka od Ivo Zahradníček z Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *