České lázně lákají na odpočinek a regeneraci těla i ducha

V České republice se nachází několik známých lázeňských měst, kde si můžete užít přírodní horké prameny a nejrůznější wellness procedury. Dnes vám přinášíme pět tipů, kam se vydat, když si potřebujete odpočinout, načerpat novou energii a nabrat nový elán do všech aktivit. Právě na podzim či v zimě, kdy počasí nepřeje outdoorovým dobrodružstvím, může být výlet do lázní naprosto skvělým nápadem.

Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou bezesporu nejznámějším českým lázeňským městem. Nachází se v západní části země, přibližně 2 hodiny cesty od Prahy. Termální prameny v Karlových Varech byly objeveny ve 14. století a od té doby lákají turisty z celého světa. Zdejší horká vřídelní voda se používá nejen ke koupání, ale i k pití, protože má řadu zdraví prospěšných účinků. Návštěvníci si mohou přírodní prameny vychutnat při pobytu v některém z lázeňských středisek nebo při procházce u jedné z pěti kolonád, na nichž jsou umístěny vývěry minerálních pramenů, například u Mlýnské kolonády.

V centru města se nachází několik krásných hotelů, kde si hosté mohou dopřát různé wellness procedury a léčebné procedury, ale také sportovní aktivity, jako je tenis, golf a jízda na koni. Kromě přírodních pramenů jsou Karlovy Vary známé také tím, že se zde každoročně v červnu koná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou dalším městem v západní části České republiky, vzdálené od Prahy asi 171 kilometrů. Vyznačují se krásnými lázeňskými parky, romantickými kolonádami, půvabnými pavilony a útulnými hotely. Na území města vyvěrá ze země 40 pramenů, které jsou využívány při četných lázeňských procedurách, jež jsou návštěvníkům k dispozici. Zdejší prameny pomáhají léčit různé nemoci, včetně poruch látkové výměny, dýchacích potíží, onkologických onemocnění a poruch ledvin.

Mariánské Lázně jsou poměrně mladým lázeňským městem, které vzniklo v 19. století, kdy zde byl pro návštěvníky postaven první lázeňský dům. Přesto město každoročně navštíví tisíce turistů, protože nabízí nejen přírodní minerální prameny, ale také krásnou architekturu, nádherné parky a vyžití díky řadě sportovních, kulturních a zábavných zážitků.

Františkovy Lázně

Toto město doplňuje tzv. lázeňský trojúhelník na západě země. Františkovy Lázně se pyšní elegantními neoklasicistními kolonádami, udržovanými parky a prvními slatinnými lázněmi na světě. Ve městě se nachází 20 přírodních pramenů, které se využívají k různým léčebným a wellness procedurám.

Historie minerální vody ve Františkových Lázních sahá až do počátku 16. století. Historické centrum Františkových Lázní je od roku 1992 památkově chráněno a bylo navrženo na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Jedním z častých návštěvníků města býval slavný Johann Wolfgang von Goethe, který město označil za “ráj na zemi”. Přijeďte se přesvědčit, zda jsou Františkovy Lázně skutečně rájem, který nadchne i vás.

Poděbrady

Poděbrady leží na břehu řeky Labe, jen 50 km východně od Prahy. Toto lázeňské město, obklopené loukami, lesy, přírodním parkem a stylovými kavárnami, patří již více než sto let k nejoblíbenějším českým lázeňským destinacím. V lázních v Poděbradech se nejčastěji léčí nemoci srdce, oběhového systému a cév, a to díky zdejší železité minerální vodě již od roku 1908.

Ačkoli se může zdát, že Poděbrady jsou ideálním cílem spíše pro starší generaci než pro mládež a rodiny, město má co nabídnout i mladším návštěvníkům. Především jsou Poděbrady vzdáleny necelou hodinu cesty od hlavního města, což z nich činí skvělý cíl jednodenního výletu pro studenty bydlící v Praze. Za druhé město nabízí mnoho venkovních aktivit, např. koupání v některém z jezer, jízdu na kole kolem řeky nebo projížďku na koni v parku. Na kolonádách se také koná několik kulturních akcí, včetně koncertů symfonického orchestru a recitálů komorní hudby.

Luhačovice

Luhačovice jsou největší lázně na Moravě a jedno z nejkrásnějších lázeňských měst v České republice. Více než 300letá tradice, jedinečná architektura a jedna z nejlepších pověstí při léčbě nemocí dýchacích cest dělají z Luhačovic prázdninový cíl pro malé i velké, domácí i zahraniční návštěvníky. V Luhačovicích se nachází více než 10 minerálních pramenů, z nichž nejznámější je bezpochyby Vincentka.

Ve městě se každoročně koná hudební festival Janáček a Luhačovice, který byl inspirován hudebním skladatelem Leošem Janáčkem, jenž v Luhačovicích pravidelně pobýval a skládal zde své opery a další hudební díla. Návštěvníci Luhačovic se mohou věnovat také různým sportovním aktivitám, protože město je obklopeno pohořím Bílé Karpaty.

ZDROJ: https://www.visitczechia.com/en-US/Things-to-Do/Places/Landmarks/UNESCO/a-west-bohemian-spa-triangle?gclid=Cj0KCQjwhL6pBhDjARIsAGx8D5_G6Y5ioRbuC9sn3chV5MJ0wsMh-Ys-orhBhwC7-z0-BN3Ey2O74YQaAixjEALw_wcB
ZDROJ obrázku: Fotka od Leonhard Niederwimmer z Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *