Na podzim zůstaňte doma a vyrazte na nejkrásnější stezky, které Česko nabízí

Podzimní příroda v Česku se obléká do zcela nových barev, slunce stále hřeje a matka příroda nabízí spoustu příležitostí zažít nezapomenutelná dobrodružství. Je to ideální doba pro pěší výlety, ať už jednodenní, nebo delší, třeba i s přespáním na nějakém netradičním místě. České luhy a háje jsou na podzim ještě krásnější než kdy jindy a byla by škoda nevyužít toto období a příjemně si protáhnout celé tělo. Představujeme několik tras, které opravdu stojí za vyzkoušení!

Stezka údolím Lužnice

Tato krásná procházka vás zavede do srdce typické české krajiny, která je obzvlášť působivá na podzim. Tato trasa je také známá pod názvem Toulava neboli Stezka putování. Provede vás hlubokým údolím řeky Lužnice v jižních Čechách, lemovaným stromy v celé jejich podzimní kráse. Cestou narazíte na města jako Tábor a Bechyně, kde můžete obdivovat krásné památky v jejich historických centrech a vychutnat si jejich jedinečný genius loci. Stezka údolím Lužnice je vůbec první trasou v Česku, která získala prestižní certifikát Leading Quality Trails – Best of Europe. Stezka začíná v Plané nad Lužnicí a končí za místem, kde se v Týně nad Vltavou setkávají řeky Lužnice a Vltava. Celkem měří celkem 55 km a je rozdělena do etap rozložených do čtyř dnů. Pokud ale tolik času nemáte, můžete si vybrat klidně i jen část – i tak to bude jistě krásný zážitek.

Hřebenová trasa

Historická Hřebenová cesta (Hřebenovka), jejíž vznik se datuje do roku 1902, vás provede nejpozoruhodnějšími místy české krajiny podél severní hranice Česka. Trasa začíná v Jeseníkách a vede přes Orlické a Jizerské hory s nádhernými Jizerskohorskými bučinami, přírodní památkou UNESCO, Krkonošemi, Českým Švýcarskem až do Krušných hor. Můžete vystoupat na Praděd a Sněžku, dvě nejvyšší hory u nás, nebo obdivovat Pravčickou bránu, největší pískovcový oblouk v Evropě. Trasa vede přes řadu českých pohoří a dává vám jedinečnou příležitost poznat krajinu v celé její rozmanitosti. Doporučujeme si cestu řádně naplánovat, protože existuje několik možností, kudy se vydat. Je to samozřejmě dlouhý výlet, který asi málokdo zvládne na jediný zátah, ale na podzim si jistě užijete zejména vyprázdnění stezky a nádherné výhledy. Když budete mít štěstí můžete sledovat rozmanité proměny přírody, která se z ranních mlh postupně proměňuje v barvami hýřící krajinu.

Pivní stezky

Pivní stezky jsou ideální volbou pro milovníky piva a přírody. Spojují trochu pohybu na čerstvém vzduchu s možností ochutnat to nejlepší, co české pivovary nabízejí! Můžete si užít toulky krajinou, objevit některé historické i moderní pivovary, zavítat do tradičních hospod a osvěžit se sklenicí lahodného českého piva. Každá stezka má své vlastní jedinečné kouzlo, ale všechny mají jedno společné: krásu přírody spojenou s kouzlem tradičního českého pivovarnictví. Na výběr je několik stezek – můžete se vydat na pivní stezku v Krkonoších, v jižních Čechách nebo v Plzeňském kraji.

Kralický Sněžník a Dolní Morava

Pokud hledáte způsob, jak aktivně strávit prodloužený víkend s celou rodinou, toto místo na pomezí východních Čech a Moravy si rozhodně nenechte ujít. Kromě nádherných stezek pro pěší a cyklisty podél Kralického Sněžníku nebo v Rychlebských horách tu najdete i spoustu atrakcí pro děti. Mamutí bobová dráha, Stezka v oblacích a mnoho dalších sportovních a turistických atrakcí. Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, určitě si zamilujete zdejší bikeparky a adrenalinové parky. A vrcholem všeho je Sky Bridge 721, nejdelší visutý most na světě, který nabízí úchvatný výhled na krajinu v nádherných podzimních barvách. Na podzim tam navíc jistojistě nenarazíte na takové davy jako v letní sezóně, což je určitě příjemný bonus.

Stezka Českem

Chcete zažít něco, co si budete pamatovat do konce života? Zkuste projít alespoň část 2 000 km dlouhé České stezky. Tato stezka je první oficiální pěší trasou napříč Českem od hranic k hranicím a nabízí možnost projít celou zemi od východu na západ a zpět. Vybrat si můžete buď severní, nebo jižní trasu. Výlet vám dává možnost poznat českou krajinu v celé její šíři, a protože je Česko ze všech stran obklopeno horami, budete po celou dobu procházet krásnou přírodou. Skvělou možností může být rozplánovat si trasy na úseky a procházet jimi postupně podle toho, jak budete mít zrovna čas a prostor. Takto můžete třeba za rok projít trasu a vlastně tak zvládnout projít celé Česko.

ZDROJ: https://www.praguemorning.cz/5-tips-for-autumn-walks-in-the-czech-countryside/
ZDROJ obrázku: Fotka od Jens Zieschank z Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *