Tváří tvář svému strachu. Virtuální realita pomáhá léčit fóbie

Vyzkoušeli jste si již některé možnosti jak zažít virtuální realitu? Postupně se začíná otvírat zcela nová možnost jak prožít věci, které bychom ve skutečném světe mohli zažít jen stěží. Virtuální realitu si zatím spojujeme hlavně s počítačovými hrami, ale je dost pravděpodobné, že postupem času bude nabývat stále praktičtější roli. Technologie, díky které se pomocí speciálních brýlí ocitáme přímo uprostřed dění v úplně jiných světech, ale není jen pro zábavu – může i léčit. Aktuálně se tak například daří řešit problémy nejrůznějších strachů a fóbií.

Do letadla za žádnou cenu

Víte, co patří mezi nejčastější fóbie? Pavouci to nejsou, ale jedná se o strach z létání a letadel obecně. Tomuto problému se říká pteromechanofobie a obtěžuje řadu lidí natolik, že nemohou letadlem nejen létat, ale ani se na ně třeba dívat v televizi nebo žít v blízkosti letiště.  Pro všechny postižené nyní mají argentinští psychiatři dobrou zprávu – našli na ni lék. A tímto zázračným řešením má být právě terapie za pomoci virtuální reality.

Lidé, kteří podobnými strachy trpí, se nyní mohou zúčastnit virtuální terapie, při které budou postupně zažívat věci, které je děsí, ale pěkně z pohodlí křesla v ordinaci psychiatra. Díky virtuálním brýlím je možné simulovat nastupování do letadla, samotné cestování, turbulence a další situace, které pacienty k smrti děsí. Postupným seznamováním pacienta se zdroji jeho strachu je možné jej z této fóbie vyléčit.

Konfrontace se strachem

Ale u fóbie z létání to samozřejmě vůbec nekončí. Strachů a obav je nepočítaně, bát se můžeme prakticky čehokoli. V první desítce fobií zaujímá přední místo nejen strach z létání, ale také z výšek, z otevřených prostranství, z hmyzu a snad nejznámější je strach z malých prostor, tedy klaustrofobie. Pojmenovaných a vědecky popsaných fóbií je ale více než tři sta a možná i vy nějakou máte.

Za normálních podmínek je velmi obtížné a také nákladné vystavit pacienta skutečnosti, které se bojí. Virtuální realita je proto úžasná, že umožňuje vytvořit potřebný scénář – virtuální pavouky, výtahy nebo davy lidí pro ty, kteří se třeba bojí mluvit na veřejnosti. Sociální fobie jsou velmi časté a díky virtuální realitě jim lze účinně čelit. Jak to celé probíhá? Jednoduše přijdete do ordinace svého lékaře a ten vám nasadí speciální brýle. V tomto nereálném světě pak strávíte asi 45 až 60 minut. Postupem času jste vystavováni různé intenzitě nepříjemných situací a snažíte se sami v sobě najít mechanismy, kterými strach překonáte. Odborníci jsou z nové metody nadšeni, ale zároveň upozorňují, že na úplné a stoprocentní překonání strachu samotná virtuální realita nestačí. Pacient totiž vždy potřebuje získat i zkušenosti ze skutečného světa. Tato terapie mu ale může pomoci postavit se reálnému životu s větší odvahou a sebejistotou.

Virtuální realita ale nemusí pomáhat jen v boji proti nejrůznějším fobiím – život ulehčí i lidem trpícím autismem. Právě tito lidé často nedokáží dobře fungovat ve zcela běžných činnostech jako je komunikace s cizími lidmi, přecházení silnice či orientace v prostoru. Autistické dítě může v prostředí, ve kterém se cítí bezpečně, trénovat situace – jako třeba bezpečně přejít silnici a další aktivity, díky kterým se lépe začlení do společnosti. Tato metoda je navíc stále ještě v plenkách a má tedy před sebou mnoho let vývoje a výzkumu, který může přinést další možnosti. Virtuální realita zkrátka přestává být doménou fanoušků počítačových her. Pomalu, ale jistě si vydobývá postavení užitečné technologie – jako s každou se s ní ale musí umět zacházet. Velice snadno si totiž lze představit i situace, kdy by tyto technologie mohly být zneužity. Je tedy třeba vývoj pečlivě sledovat a vyhodnocovat možná rizika.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *