Nejbližší evropský soused amerického kontinentu je obrovský vulkanický ostrov Island. Najdete zde snad nejneuvěřitelnější krajinu na Zemi, plnou kontrastů a extrémů, ale hlavně téměř nedotčené přírodní krásy. Evropané ve středověku věřili, že Island je branou do podsvětí a Jules Verne si vybral jeden z islandských vulkánů jako vstupní bránu své „Cesty do středu země“. Ostatně i slovo „Gejzír“ pochází z Islandu, neboť největší, ale i nejpopulárnější, z mnohých zdejších termálních pramenů se jmenuje Geysir.
Island je země mnoha kontrastů. Na ostrově najdete lávová pole, bublající bahnitá jezírka nebo také ledovcovou lagunu, slavnou díky ledovým krám, které se odlamují od centrálního ledovce a vytváření stále se měnící bludiště pro projíždějící turistické lodě. Na pobřeží pro změnu zahlédnete starobylé statky nebo zelené pastviny.
Islanďané se mohou pochlubit jednou zvláštností. Na celém ostrově je pouze jediná dvouproudová silnice, zvaná Silnice 1, která opisuje kolem ostrova kruh s obvodem 1 300 km. Můžete vyrazit na okružní prohlídku ostrova zleva nebo zprava a vždy nakonec dorazíte do Reykjavíku, nejseverněji položeném hlavním městě na světě. Silnice 1 zde totiž začíná, ale i končí.
Kromě okružní jízdy je návštěva zdejší slavné Modré Laguny téměř povinností každého návštěvníka Islandu. Je to veřejné termální koupaliště, ležícím asi půl hodiny jízdy od hlavního města. O laguně se říká, že je tajemstvím zdraví a krásy Islandu. Toto přírodní koupaliště je naplněno vodou s obsahem oxidu křemičitého. Zdejší charakteristickou mléčně tyrkysovou barvu mají na svědomí modrozelené chaluhy. Teplota vody se pohybuje kolem 40 stupňů Celsia, což přináší bílou páru, poeticky se vznášející i v těch nejstudenějších měsících nad hladinou.
Jedním z unikátních zážitků na Isladnu je rozhodně pozorování velryb. Tento lodní výlet je relativně snadný, protože menší motorové lodě k pozorování velryb vyplouvají z více islandských přístavů.
Dalším silným zážitkem, který můžete na tomto vulkanickém ostrově zažít jsou sami Islanďané. Pochopitelně, že v sobě mají rysy Skandinávců, ale překvapivě i Jižanů. Jsou nesmírně milí a prakticky v ničem nevidí problém. Na Islandu se nekrade, nepodvádí. Lidé si zde prostě věří a mají se rádi.
A jedna rada na závěr: vydejte se na Island v létě, kdy průměrná teplota neklesne pod 10 stupňů Celsia a slunce zapadá až pozdě v noci a vychází velmi brzo.
Napiš komentář