Čechy nemůžeme hledat pouze v naší republice. Už jsme společně navštívili českou menšinu na Zakarpatské Ukrajině. Ne tak známý, ale rozhodně stejně zajímavý je osud české menšiny v Rumunsku, v kraji Banát, který se nachází nedaleko pomezí tří států – Rumunska, Srbska a Maďarska Pro našince rozhodně stojí za návštěvu zejména díky českým vesnicím, které jsou naprosto jedinečným zážitkem.
Když po porážce Turků připadl Banát rakouské monarchii začala, zejména díky českým a německým osadníkům, doba rozkvětu tohoto kraje. Češi, které přilákala nabídka jistého obchodníka se dřevem založili šest osad: Garník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál a Šumice. Největší z nich je Gerník, který má dokonce i vlastní obecní úřad. Dnes v převážně českých vesnicích žije okolo 2000 banátských Čechů.
Všechny české vesnice jsou propojeny červenou turistickou značkou, která usnadňuje orientaci v hlubokých bukových lesích. Kromě toho trasa prochází kolem všech místních pamětihodností. A jedna rada na cestu: Když zamíříte k salaším, pozor na ovčácké psi. Je dobré mít v kapse menší kamení nebo v ruce pořádný klacek.
Do Banátu se v turistické sezóně od května do září pohodlně dostanete pravidelnou linkou Praha nebo Brno a Svatá Helena. No a co stojí v Banátu za vidění? V Rovensku se můžete zastavit u mladé sympatické dvojice původem z Prahy, Robina a Nataši. Dozvíte se mnoho zajímavého o sběru lanýžů v Rumunsku. Můžete se i vychutnat delikatesy z lanýžů, které sami vyrábějí a prodávají. V Gerníku určitě stojí za návštěvu unikátní muzeum, dokumentující způsob života banátských Čechů v minulosti. Přijedete-li do Banátu mezi 14. a 19. srpnem, nemůžete vynechat v Eibentálu kulturní festival Banát 2018.
Ubytovat se můžete v každé vesnici v mnoha chalupách. Rádi vás tu pohostí vynikajícím kozím sýrem nebo si jen tak popovídají. Za cenu 250 – 300 Kč to bude nezapomenutelný zážitek.
Napiš komentář