Kam za lyžovačkou po Evropě, aby vám v peněžence ještě něco zůstalo?

Pokud se vám při pomyšlení na okouzlující Gstaad a luxusní Zermatt podlamují kolena, bezpochyby také jako mnoho dalších patříte k milovníkům zimních sportů. Letošní sezóna se zdá mít dobře našlápnuto. Jenže bohužel smutným faktem také je, že lyžování je jednou z nejdražších zábav na světě, a tak není divu, že zejména některé opulentní alpské destinace nejsou místem, kam může na dovolenou jen tak někdo.

Co tedy dělat, když hledáte skromnější místo? Naštěstí je tu stále dost sjezdovek, které nabízejí cenově dostupnější možnosti. Od zábavou nabitého Banska až po ospalé slovinské sněhové městečko – všechna tato lyžařská střediska nabízejí nebesky vysoké vrcholy za příznivé ceny. Kam se tedy vydat poEvropě, pokud si nechcete nechat kompletně vyluxovat peněženku?

Pamporovo, Bulharsko

Dostatek sněhu, slunce i prostoru na sjezdovkách – to jsou tři velké přednosti, které toto méně zřejmé bulharské lyžařské městečko nabízí v plné míře. Pamporovo se nachází uprostřed pohlednicově krásných norských smrkových lesů v pohoří Rodopy, je jedním z nejjižněji položených lyžařských středisek v Evropě a nabízí nepřeplněné sjezdovky, které jsou vynikající pro začátečníky. Navíc tento sněhový ráj je také jedním z nejpřívětivějších cenově dostupných míst, takže se bez obav o své finance můžete vrhnout i na aprés-ski zážitky, za které byste se jinde nedoplatili.

Grandvalira, Andorra

Toto andorrské sněhové městečko, které v roce 2018 hostilo finále Evropského poháru ve sjezdovém lyžování, je díky svým neuvěřitelným 200 km sjezdovek největším lyžařským střediskem v Pyrenejích. Grandvalira je navíc velmi pohodlně spojena s pěti dalšími lyžařskými středisky, ale také je vzdálena pouhé tři hodiny jízdy autobusem od kulturních velmocí Barcelony a Toulouse. Pobyt na lyžích se tedy dá spojit s návštěvou nádherných španělských měst, které nejsou v zimní sezóně tak plné jako jindy.

Jasná, Slovensko

Jasná patří rozhodně k těm levnějším lyžařským střediskům v Evropě, resp. ceny jsou zde mnohdy srovnatelné s českými lyžařskými resorty, ale kvalita a délka sjezdovek je bezpochyby lepší. S více než 40 km sjezdovek budete mít určitě dost prostoru na to, abyste si pořádně vyprázdnili žaludky a po lyžování se mohli dosyta najít chutné slovenské kuchyně. Navíc je to velmi rychle se rozvíjející středisko, kde neustále rostou nové hotely a wellness centra, takže si zde pobyt skutečně užijete naplno.

Les Houches, Francie

Všichni víme, že Chamonix patří k dražší části spektra lyžařských dovolených, podobně jako Zermatt, Megève a Kitzbühel. Málo známým faktem je však existence střediska Les Houches v údolí Chamonix Mont-Blanc. Les Houches je levnějším lyžařským střediskem, které je navíc více zaměřeno na začátečníky a středně pokročilé lyžaře, se stejným přístupem k dechberoucím výhledům na Mont Blanc prorážejícím mraky a procházkám po rozkošných vesničkách v okolí. Pokud se vám tedy při pomyšlení na náhodný let ze srázu zastavuje srdce, je to skvělé místo, kde si můžete zvyknout na vysokohorské lyžování beze strachu.

Madesimo, Itálie

Dolomity jsou pravděpodobně nejznámějším italským alpským střediskem, ale nepřehlédněte ani hory v Lombardii – jsou méně známé a mnohem cenově dostupnější. Bormio je asi nejznámějším horským městem, ale i další, včetně Livigna a Madesima, stojí za pozornost. Druhé jmenované město, vzdálené pouhé dvě a půl hodiny jízdy z Milána nabízí rozmanité lyžování s dostatkem nepřeplněných sjezdovek a zajímavými prašanovými trasami v terénu.

Poiana-Brasov, Rumunsko

Poiana-Brasov je přímo jako z pohádky, je v něm cosi nadpozemského a naprosto magického. Dřevěné chaty mezi borovicemi pod sněhem a staré hotely jsou okouzlující možností levné dovolené na lyžích. Sice se občas musíte připravit na méně okázalé hotely nebo ne tolik okouzlující aprés-ski scénu, ale to jsou drobnosti, které nadšený lyžař bezpochyby zvládne přehlédnout výměnou za skvělý zážitek z lyžování.

Vogel-Bohinj, Slovinsko

Lyžařský areál Vogel-Bohinj dává slovu “úchvatný” nový význam. Díky lanovce, která stoupá téměř kolmo vzhůru po obrovských vrcholcích a padá do křišťálových jezer, byste skoro přísahali, že jste spíše na Novém Zélandu než ve východní Evropě. Díky své poloze na jezeře je zde také cítit atmosféra Svatého Mořice, ovšem bez typicky přemrštěných cen.¨

Flachau, Rakousko

Flachau je součástí sítě Ski Amadé, jedné z nejrozsáhlejších lyžařských oblastí v Evropě, a díky odstupu od Kitzbühelu a Svatého Antona je mezi Rakušany oblíbené a chráněné před velkým přílivem turistů. Užijete si zde skutečně autentický rakouský lyžařský zážitek bez vysokých nákladů. V lednu se zde koná Světový pohár v lyžování, který je dalším důkazem, že se jedná o opravdu dobré lyžařské středisko.

Bansko, Bulharsko

Bulharské Bansko, domov malebných borových lesů a překvapivě vysokých vrcholů, je už nějakou dobu jednou z nejlepších nízkorozpočtových destinací pro zimní radovánky. Projížďky po místních zasněžených cestách a pozorování okolních ledových vrcholků hor z lanovky jsou skvělým zážitkem na celý den, zatímco večery můžete strávit na party. Přestože Bansko není zdaleka tak známé jako jiná lyžařská střediska, i zde se během zimy pořádají koncerty některých slavných jmen, které zpříjemňují aprés-ski zážitek.

ZDROJ: https://www.lonelyplanet.com/articles/europes-best-budget-ski-resorts
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Daniel Frank: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-krajina-hory-352093/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *