Peniscola, penisy kam se podíváš

Peniscola je právem nazývána klenotem Costa del Azahar, „Pobřeží pomerančovníkového květu“. Leží mezi Barcelonou a Valencií, v kraji s vynikajícími klimatickými podmínkami, v kraji krásné přírody a úžasné historie. Vždyť tolik hradů posazených na malé ploše nemá snad žádná jiná oblast na světě.

Dominantou tohoto poloostrova je rozhodně templářský hrad ze 13. století, stojící na nejvyšším místě poloostrova, 64 metrů nad mořem. Slavným se stal díky tomu, že se stal útočištěm papeže Benedikta XIII., ve Španělsku zvaného Papa Luna. Ten sem dorazil společně s několika kardinály 21. července 1411 a Peniscola se od té doby stala třetím papežským sídlem po Římě a Avignonu.

Papežský hrad poskytuje dech beroucí výhledy na kilometry pobřeží na severu s novostavbami turistických kapacit, stejně jako na jih na pohoří Sierra de Irta pozvolna se svažující k mořské hladině. Přímo pod hradbami, vedle mohutné přístavní hráze, se nachází malý rybářský přístav, s tradičním prodejem ryb. Přímo ve městě se nabízí k relaxaci nádherná, nově renovovaná pláž, na kterou byl dovezen písek až z africké Sahary.

Kromě potěšení z pláží, slunce a teplého moře, vám může město Peñiscola nabídnout také krásná starobylá zákoutí. Papežův erb s bílým měsícem obráceným hroty dolů v rudém poli zdobí rovněž nesčetná zákoutí starého města, jehož úzké, křivolaké uličky šplhají prudce vzhůru a končí u hradu.

Při cestě ke hradu se povšimněte poněkud zvláštní nabídku suvenýrů z Peniscoli. Jsou to sošky lidského pohlavního údu, chcete-li penisu, pyje nebo falosu. Ovšem žádné historické souvislosti s místem jsem nikde nenašel. Pravděpodobně jméno městečka bylo příčinou tohoto turistického suvenýru. To ale zajisté nebrání tomu, abyste obdivovali křivolaké uličky starého města s bezpočtem krámků a malých barů či restaurací. Zastavte se na chvilku a dejte si třeba mimořádný alkoholický nápoj „Licor de kolo“, vyrobený z kola ořechů nebo doušek byanského čaje „Tisana del Papa Luna“, který údajně zachránil papeži život, poté, co byl otráven arsenem.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 komentář