Valldemossa, nejkrásnější město na Mallorce

Baleárský ostrov Mallorca je v letních měsících jeden z nejnavštěvovanějších míst v Evropě. I když koupání ani čistotě pláží či kráse zdejší krajiny nelze nic vytknout, mnozí turisté přesto hledají tip na krátký výlet. Jedno z nejoblíbenějších míst pro jednodenní výlet po ostrově je právě Valldemossa.

Valldemossa, malebné městečko v pohoří Sierra de Tramuntana na severozápadě  ostrova Mallorca, je místo, kde pravděpodobně jednu zimu roku 1838 zapustily kořeny cestovního ruchu na Mallorce. Zde se tehdy v bývalém kartuziánském klášteře ubytoval slavný hudební skladatel a klavírní virtuos Fryderyk Chopin. Doprovod mu dělala neméně slavná francouzská spisovatelka George Sandová. Chopin doufal, že mu zdejší klima pomůže od zdravotních problémů. Léčil si zde, bohužel neúspěšně,  tuberkulózu.

Sandová pohrdala zdejšími obyvateli, kteří o ní také neměli příliš velké mínění, protože nosila kalhoty, kouřila, opustila manžela a žila s cizím mužem. Sandová pak ve své knize Zima na Mallorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje. Dnes však jsou Mallorčané na své pojítko se Chopinem a Sandovou náležitě hrdi a knihu dostanete koupit v každé turistické prodejně.

Bývalý kartuziánský klášter, dnes muzeum, je rozhodně největší pamětihodností městečka.  Dnes již nikdo neví, zda Chopin se Sandovou byli ubytování v cele číslo 2 nebo 4. V obou celách však možete spatřit Chopinův klavír, knihy, posmrtnou masku, obrazy, originální rukopisy i notové záznamy. Za pozornost stojí i unikátní stará lékárna s původním vybavením a sbírkou sklenic z 18. století nebo královský palác, který těsně přiléhá ke klášteru a je také součástí prohlídky. Kromě nádherně zařízených komnat je lze možné navštívit sál, kde se pravidelně konají klavírní koncerty – samozřejmě převažují Chopinova díla.

Valldemossa zaujme na první pohled svými štíhlými domy na kamenných terasách s bohatou květinovou výzdobou. Mnoho fasád domů je vyzdobeno barevnými kachlovými obrázky s výjevy ze života jediné mallorské světice Cataliny Tomás, láskyplně přezdívané Beatata. Žila v letech 1531-1574. Její rodný dům se nachází v ulici Carrer Rectoría. V blízkosti rodného domku Cataliny se u gotického farního kostela její pomník.

Valldemossa je nejen krásná, ale i romantická. Není divu, že inspirovalo umělce. Má tu třeba dům herec Michael Douglas, který sem jezdí pravidelně každý rok na dovolenou s manželkou Catherine Zetou-Jonesovou a dětmi. Také zde založil a financuje kulturní centrum Costa Nord, které návštěvníka informuje o přírodě v pohoří Serra de Tramuntana. Tyto informace namluvil sám Douglas.

Budete-li mít ještě trochu času, navštivte asi 4 km vzdálenou poustevnu Ermita de la Santíssima Trinitat z roku 1648. Stále ji obývá několik členů náboženské komunity. Nebrání však veřejnosti v návštěvě, pokud nenaruší jejich klid potřebný k rozjímání. Odměnou za návštěvu vám budou překrásné výhledy na celé západní pobřeží Mallorky.

Každý, kdo navštíví Valldemossu, by měl ve zdejší pekárně ochutnat skvělý mandlový koláč nebo „Coca de patata“ – nadýchaný bochánek z bramborového těsta, za kterým neváhají jezdit Mallorčané přes celý ostrov.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *