Za zdmi kláštera, kde se léčí “ztracené případy”. Tham Krabok nabízí nový začátek

Snad se všichni shodneme, že drogy a drogová závislost by v naší společnosti rozhodně neměly být tolerovány. Bohužel, stále se nedaří je vymýtit, a i kvůli tomu existují všude po světě drogová odvykací centra, která se snaží napravit životy lidí, kteří kouzlu drog propadli. Uhádli byste, kde se nachází odvykací centrum s těmi vůbec nejlepšími výsledky? Možná vás napadnou nějaká města v Evropě či Americe, ale tam byste jej hledali marně. Nejúspěšnějším odvykacím místem je prý buddhistický klášter Tham Krabok. Ale obvyklé metody zde rozhodně nečekejte.

Detox, který skutečně funguje

Tham Krabok najdeme ve středním Thajsku, asi 140 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bangkoku. Oproti obyčejným buddhistickým klášterům je tento ale něčím výjimečným. Mniši se zde nevěnují pouze meditacím a obvyklé práci, ale provozují zde také drogové odvykací centrum, kde se léčí mnoho velmi vážných případů. A podle statistik jejich metody opravdu fungují. Úspěšnost desetidenní terapie je mimořádně vysoká – uvádí se až 80 %. I ty jinde ztracené případy zde tedy mají svou poslední šanci na záchranu.

U odvykacích center v Evropě se přitom obvyklá úspěšnost pohybuje okolo 40 %, a to ještě při daleko delším pobytu. Jaké je tedy tajemství místního úspěchu? A bylo by možné tyto metody aplikovat i jinde? Tajemství tkví především ve dvou věcech – je jimi mimořádně přísný režim a pak také odvar z tajné směsi bylin, jejichž přesný poměr a složení znají pouze dvě osoby – opat a klášterní lékárník.

Klášter Tham Krabok funguje od roku 1958 a již krátce po svém založení bylo rozhodnuto o tom, že nebude plnit jen tradiční roli, ale pomůže také místním obyvatelům bojovat se závislostí na opiu. Díky mimořádným vědomostem a znalostem přírodního léčitelství se zde podařilo vyvinout zázračný nápoj, kterým mniši léčí narkomany z celého světa dodnes.

Drsné prakticky nesou ovoce

Každý potenciální uchazeč se ale musí připravit na to, že pobyt zde rozhodně není procházka růžovým sadem, což se ale ostatně nedá asi říci o žádné léčebně. Ti, kdo zažili léčbu na vlastní kůži, spíše říkají, že za zdmi kláštera doslova vyzvracíte smrt. Ona štiplavá bylinná směs, jež je hlavní složkou očistné kúry, vám totiž obrátí vnitřnosti naruby. Celý organismus během deseti dní projde naprostou detoxikací a možná i díky tomu je úspěch léčby tak velký. Fyzicky nesmírně vyčerpávající pobyt má člověku pomoci pochopit, kdo skutečně je a jakou životní cestu si zvolil. A zdá se, že to není jen ohrané zbožné povídání – výsledky mluví za vše.

Kromě terapie odporným nápojem vás ani jinde žádný luxus nečeká. Nenajdete zde například teplou vodu, spí se pohromadě ve velkých ložnicích pro desítky lidí. Každé ráno se vstává za úsvitu a žádnou vybranou stravu nečekejte. Jak sami mniši říkají – toto není žádná dovolená, ale cesta za úplně novým začátkem. A ta někdy může být hodně bolestivá. Absolventy pobytu také motivuje pověst, podle které zůstávají látky z tajuplného nápoje navždy v těle, a v případě, že by pacient opět sáhl po droze, nemilosrdně jej zabijí. Mniši z Tham Kraboku tvrdí, že jejich recept je posvátný a může fungovat jedině mezi zdmi kláštera.

Oáza duchovního povzbuzení

A jako by to nestačilo, Tham Krabok vybočuje z běžných mezí i dalšími věcmi. Jeho zakladatelskou byla například žena, což představovalo z hlediska ortodoxního thajského buddhismu do té doby událost zcela nevídanou. Zakladatelka Mae Chee Boonruen tu doposud patří k nejuctívanějším osobám. Její nedávno zesnulý synovec a pozdější opat Luang por Chareon Parnchand patřil k jedinečným osobnostem kláštera. V pacientech například podporoval jejich kreativní schopnosti jako součást terapie, a i díky tomu vzniklo z rukou narkomanů množství soch, které nyní zdobí interiér i exteriér kláštera.

Nebylo by však správné představovat toto místo výhradně jako léčebnu pro narkomany. Detoxikační program je ve skutečnosti jen malým procentem všech aktivit, které tu mniši dělají. Je to především duchovní místo, kde trvale žije přes 100 mnichů a mnišek. Žije se zde velmi skromně a každý den má svůj pevný neměnný řád. Jídlo se podává pouze ráno a po zbytek dne se buď pracuje, nebo medituje. Může sem přijet kdokoliv, kdo má zájem o tento náboženský směr a chce na chvíli uniknout hluku a shonu obyčejného života. A pohled na zvracející narkomany vám možná připomene také to, že drogy nikdy nejsou dobrým řešením a že za takovouto očistu skutečně nestojí. Škoda jen, že zázračný nápoj nemůže za zdmi kláštera dle tradice fungovat. Mohl by pomoci daleko většímu počtu lidí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *