Ostrov Ré, oáza poklidu a vznešenosti

Francouzský ostrov Ré (Ile de Ré) je malý ostrůvek v Biskajském zálivu na západním pobřeží Francie u města La Rochelle, se kterým je od roku 1988 spojen elegantním mostem. Malý skutečně je, vždyť jeho rozměry 26 km na délku a 5 km na šířku skutečně „prťavé“ jsou. Ač malý, v poslední době si tento trpaslík mezi ostrovy, ležící v Atlantickém oceánu, nachází stál více obdivovatelů.

Na ostrově jsme se mohli ještě do nedávna setkat pouze s Pařížany, kteří se poklidně a bezstarostně projížděli na kolech po vytyčených cyklostezkách, kterých je zde neuvěřitelných 90 km. Když jsem ale opětovně zavítal na tento malebný kout Francie nedávno, našel jsem už hodně zahraničních cestovatelů, kteří hledají dlouhé, prosluněné pláže, příjemné klima a nezničenou přírodu. Již zmíněné cyklostezky vás povedou krásnými lesy a místními vinicemi do půvabných vesniček s malými bílými domečky i kostelními věžemi, které nezřídka sloužili i jako majáky, navádějící lodě do bezpečí přístavů. Ostrov někdo nazývá i „bílým ostrovem“ pro své typické křídové útesy a písečné duny.

Tento kout Francie je překvapivě milý a k tomu ještě staromódní, poklidný a řekl bych, jaksi vznešený. Zde ještě dveře a kola zůstávají nezamčená a místní barman si pamatuje vaše jména a záliby. V restauracích v přímořských domcích provoněných ohněm z borového jehličí se podává více než dobré pokrmy zejména z darů moře. Kdo by odolal neochutnat nabízené slávky, ráno vylovené přímo v okolí.

Ostrov kdysi dočasně zažil vzrušení. To když stárnoucí francouzská rocková hvězda Johny Halliday opustil St. Tropez, aby hledal klid právě na ostrově Ré. Naštěstí pro vyděšené ostrovany se Johny zanedlouho začal nudit a vrátil se zpět do míst, kde se od rána do noci pořád něco děje – do St. Tropez.

Když budete chtít zažít výbornou a přitom typickou místní kulinářskou nabídku, vyberte si v excelentní restauraci stylového hotýlku L´Ocean z nádrže humra, sedněte si venku na terasu a začněte snít o tom, jak to udělat, abyste si zdejší pobyt protáhli do nekonečna.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *