Bez slunce a deště: Jaký by byl život pod zemí odhalují podzemní města a komplexy

Chtěli byste bydlet pod zemí? Na první dobrou to nezní zrovna lákavě, ale pravdou je, že příbytky pod povrchem země si lidé stavěli už odpradávna. Byly výhodné nejen proto, že jim poskytovaly ochranu před nepřáteli, ale nabízely také poměrně stabilní podmínky a teplotu. I dnes se k tomuto konceptu stále více architektů vrací a existují rozsáhlé projekty, které počítají s celými městy pod zemí. Je totiž dost dobře možné, že v případě globální katastrofy se do nich budeme muset nastěhovat všichni. Která podzemní města patří k těm nejzajímavějším?

Derinkuyu, Turecko

Toto podzemní město najdete v oblasti Kappadokie v dnešním Turecku. Jedná se o velmi netradiční a turisticky populární místo, jelikož je pokryto sopečnými usazeninami, které vytváří zajímavou podívanou. Již před mnoha tisíci lety také místní odhalili, že si z těchto ztvrdlých usazenin mohou relativně snadno vytesat své domovy. Díky tomu postupem času vzniklo nespočet skalních, ale také desítky podzemních měst. Mezi nejhlubší patří Derinkuyu, které má 18 pater a sahá do hloubky 85 metrů.

Jednalo se o velmi efektivní úkryt před nepřáteli, protože vchody se daly uzavřít masivními kamennými dveřmi. Mohlo zde pohodlně bydlet na 20 tisíc lidí a měli zde vše, co by si k životu mohli přát – lisy na víno a olej, jídelny, ventilační šachty, stáje, zbrojnice, velké skladovací prostory, modlitebny i hroby. Dnes si dokážeme jen těžko představit, jaký zde mohl být život, ale faktem je, že zde lidé pravděpodobně nikdy nežili trvale. Od 60. let je možné místo navštívit, ale prohlédnout si můžete jen asi polovinu všech prostor.

Cheyenne Mountain, USA

Pokud máte rádi seriál Hvězdná brána, jistě vám tento armádní komplex bude něco připomínat. Seriál se totiž z velké části natáčel právě zde. Najdete jej v Coloradu a dá se do něj dostat tunelem vedoucím do nitra hory. V podstatě se dá říct, že se jedná o malé město. Dnes zde pracuje asi 600 lidí, mají zde i nemocnici, obchod, kavárnu či fitness centrum a saunu. Během studené války se jednalo o velmi strategické místo – odtud se hlídal americký vzdušný prostor a místní pracovníci měli za úkol včas varovat před možným útokem. Najdete zde celkem 15 třípatrových budov, které navíc stojí na obrovských pružinách. Díky tomu je možné, aby se komplex pohnul až o třicet centimetrů kterýmkoli směrem a snadno dokáže odolat také výbuchu či zemětřesení. Před několika lety se však ukázalo, že se nejedná o tak nedobytnou a neohroženou pevnost, jak by se mohlo stát. Velké potíže způsobily přívalové deště a následné sesuvy půdy, které zavalily příjezdovou cestu ke komplexu obrovskými balvany.

New York, USA

Těžko byste odhadovali, že velký podzemní komplex se má nacházet i přímo pod Manhattanem, který se zároveň pyšní nejhustší zástavbou na světě. Zhruba šest metrů pod Delancey Street se najdete obrovské opuštěné tramvajové nástupiště a architekti James Ramsey a Daniel Barasch se rozhodli jej využít netradičně a vrátit tomuto místo život. Plánují zde první podzemní park na světě. Stavba započala v roce 2019, s tím, že by park měl být přístupný v roce 2021. Jenže již v únoru 2020 došly finance a další osud megalomanského projetku je zatím nejistý.

Earthscraper, Mexiko

V Mexico City se při návrhu nového mrakodrapu inspirovali ve své historii, ale otočili ji trochu vzhůru nohama. Nový mrakodrap má mít tvar pyramidy, ale nemá směřovat vzhůru k obloze, nýbrž do země. Podle návrhu by měl mít 65 pater a měl by sahat do hloubky až 300 metrů. Ani tento nápad není zas tak inovátorský, první podzemní mrakodrap byl navržen již v roce 1931. Jestli se však Earthscraper podaří někdy uskutečnit, je zatím ve hvězdách. Jeho cena je totiž astronomická, a navíc může podle odborníků ještě stoupat dál kvůli tomu, že při kopání do země není nikdy jisté, na co se narazí. Mexico City má navíc poměrně výraznou seismickou aktivitu a nikdo zatím neví, co by s touto stavbou mohlo případné zemětřesení provést. Zatím tedy projekt zůstává na papíře a uvidí se, co bude dál.

Wieliczka, Polsko

Jen nedaleko od českých hranic je možné navštívit nádhernou podzemní katedrálu. Solný důl Wieliczka u Krakova byl vyhlouben ve 13. století a od té doby byl v provozu až do roku 2007. Nečekejte ale ponurý prostor plný pavučin a tmy. Je vyzdoben desítkami soch v životní i nadživotní velikosti, vybudovány jsou zde tři kaple, a dokonce i celá katedrála. Kromě toho zde najdete i podzemní jezero. Důl má přes 300 metrů do hloubky a jeho celková délka činí takřka 287 kilometrů.

Las Vegas, USA

Ne všechna podzemní města jsou ideální pro turisty. Zatímco Las Vegas si většina z nás představí jako místo zábavy, hazardních her a luxusu, za tímto pozlátkem se často skrývá velmi tvrdá realita. Jen pár metrů pod ulicemi města se nachází úplně jiný svět, o němž většina návštěvníků vůbec nic neví. Najdete zde stovky kilometrů záplavových tunelů, které jsou domovem mnoha bezdomovců. Mnozí z těchto obyvatel jsou skutečně ztracené existence závislé na drogách, alkoholu, ale i hazardních hrách. Někteří si v tunelech zařídili kompletní provizorní domácnost – mají tu postel i nábytek, jiní spí jen na papírových krabicích.

Bunkry firmy Vivos, USA

Bojíte se nějaké světové katastrofy? Pak máte šanci zachránit se – kalifornská společnost Vivos začala stavět síť opevněných podzemních bunkrů, které, podle všeho, mají umožnit přečkat jakoukoliv živelnou katastrofu. První komplex vznikl ve státě Indiana, vejde se do něj 80 lidí a na první pohled vypadá spíše jako velmi luxusní hotel. Odolat by měl i jadernému výbuchu o síle 20 megatun v blízkosti několika kilometrů. Další komplexy postupně vyrostou i na dalších kontinentech, včetně Evropy, a ubytovat by mohly až 6 000 lidí.

ZDROJ: https://www.momondo.com/discover/secret-underground-cities-in-the-world

ZDROJ obrázků: Wikimedia Commons

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *