Dojíždění do práce, které rozhodně není nuda. Na auto nebo kolo zapomeňte

Pokud žijete v trochu větším městě, nebo naopak na vesnici, asi vás nemine dojíždění do práce nebo do školy. Většina lidí volí tradiční prostředky dopravy jako například auto, veřejná doprava nebo třeba kolo, ale různě po světě se lidé dopravují i o mnoho méně konvenčními způsoby. Po přečtení možná budete rádi, že se musíte mačkat každé ráno v tramvaji nebo autobusu, protože někteří lidé to mají každý den daleko složitější.

Psí spřežení

Pokud bydlíte ve vzdálených oblastech Aljašky nebo jiných severských zemí, pak jen pro vás psí spřežení něčím naprosto normálním. Je to jedna z mála spolehlivých možností jak se bezpečně a poměrně rychle dopravovat po sněhu či ledu. Zatímco auta nebo jiné prostředky jedoucí na palivo mohou být mrazem omezeny ve funkčnosti, psi většinou fungují za jakéhokoliv počasí za předpokladu, že jim poskytnete stravu a jsou dobře trénovaní. V některých částech bývá navíc použití motorizovaných dopravních prostředků zcela zakázané.

Předtím, než si řeknete, že cestovat každý den se smečkou 10-12 psů může být vlastně docela zábava, uvědomte si, že cesta na psím spřežení není jen o tom, že se pohodlně usadíte a psi za vás všechnu práci odvedou. Ve skutečnosti je to dost fyzicky náročné a vyžaduje to um i zkušenosti. Pokud ze saní spadnete, rozhodně nečekejte, že se psi zastaví a vrátí se pro vás. Budou prostě pokračovat dál bez vás a vy můžete dál po svých. Pokud se třeba domníváte, že troubení aut ve velkoměstech je otravné, pak si představte, že jste neustále obklopeni štěkající a vyjící smečkou psů. Jednoduše řečeno, není to taková zábava, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Obří eskalátor

Dobře, tento dopravní prostředek je skutečně hodně zajímavý a možná by vás neomrzelo cestovat s ním ani každý den do práce. Město Medellin v Kolumbii vystavělo obrovský venkovní eskalátor, který má usnadnit přepravu lidí do části města nesoucí Comuna Trece. Tato část je totiž umístěna velice vysoko oproti zbytku města a kdokoliv se tam chce dostat, musí překonat převýšení rovnající se 28 patrům budovy. Radnice se rozhodla cestování usnadnit a vybudovala tento obří eskalátor, který stoupání výrazně zpříjemňuje a urychluje. Na samý vrcholek se dostanete za pouhých šest minut.

Jedná se ale také o jeden z mnoha pokusů jak napravit pošramocenou pověst města a přilákat do něj nové obyvatele. Medellin byl totiž v 80. a 90. letech nechvalně známý jako sídlo Pabla Escobara, mafiánského leadera. A i proto byl Medellin považován za hlavní město vražd. Na každých 100 000 obyvatel totiž připadlo více než 380 vražd. I přesto, že věci směřují k lepšímu, stále na ulicích potkáte ozbrojené stráže a město si stále nese jakousi pochmurnou atmosféru. Nový eskalátor ale jistě přiláká alespoň mnoho zvědavců, když už ne trvalých obyvatel.

Lanový skluz

Lanový skluz patří mezi populární adrenalinové atrakce na různých místech světa. Řada lidí si tento “sport” užívá prostě jen pro zábavu a jako možnost trochu si pozvednout hladinu adrenalinu. Ale někteří lidé si tento netradiční zážitek užívají každý den, a dokonce ani nemají na výběr. Potřebují jej totiž pro zcela běžnou cestu do školy nebo do práce. To je případ vesničanů z Los Pinos v Kolumbii. Tato vesnice je nesmírně odlehlá a oddělená od zbytku civilizace velkou propastí. Každý, kdo se chce přes ni dostat, má v podstatě dvě možnosti – buď se vydat na poměrně dlouhý výlet, kterým rokli obejdete, nebo využít služby skluzu.

A předtím, než řeknete, že by vás to klidně také bavilo dělat každý den, je třeba upozornit, že toto rozhodně není žádný moderní skluz, který znáte z Evropy. Naopak je starý, rezavý a místy dost opotřebovaný. Takže rozhodně nelze říci, že by to měla být bezpečná zábava. Navíc je v provozu zcela bez jakéhokoliv dohledu a správy. Nulová údržba, nulová bezpečnost. A to jej každodenně užívají i malé děti, které cestují do školy. Vlastně je více než s podivem, že se zde doposud nikdo nezranil, ani nezemřel. Snad se do té doby, než se něco závažného stane, rozhoupou místní autority a s touto nebezpečnou “zábavou” něco udělají.

Vybrali byste si mezi dopravními prostředky svůj oblíbený? Každý má asi něco do sebe, ale pro nás je nejspíš každý z nich trochu nepředstavitelný. I ten obří eskalátor v Medellinu jistě nebude zas až takový zážitek. Bezpochyby bude dost přeplněný, neklimatizovaný, a když navíc na každém konci čekají ozbrojené stráže, které si rozhodně neberou servítky, pak by vám také možná jedna projížďka nahoru úplně stačila. Jednoduše můžeme být rádi za naše klimatizovaná auta a veřejnou dopravu. Adrenalinu si na našich silnicích užijeme i tak dost.

 

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *